KulturaNadchodzące wydarzenia

Przedmioty aktywne…

Czyli materialne obiekty związane z performansami, akcjami i efemerycznymi sytuacjami w sztuce.

Ośrodek Działań Artystycznych zaprasza na wernisaż, który odbędzie się dziś (31 sierpnia), o godz. 19.00, przy ul. Dąbrowskiego 5 w Piotrkowie Tryb.

Na wystawie zaprezentowane zostaną prace artystów: Janusza Bałdygi, Izabeli Chamczyk, Iwony Demko, Moniki Drożyńskiej, Grupy Restauracja Europa, Ryszarda Ługowskiego, Cecylii Malik, Andrzeja Partuma, Ryszarda Piegza, Jana Świdzińskiego, Ewy Zarzyckiej.

Kurator wystawy: Grzegorz Borkowski. Ekspozycja dostępna będzie do 22 września br.

Przedmioty materialne wydają się całkowitym niemal przeciwieństwem performansów, a jednak odgrywają w nich często ważną rolę. Mobilizują i modyfikują inwencję w działających osobach, oddziałują swoimi cechami fizycznymi i znaczeniami. Niejednokrotnie w trakcie pokazów dokonuje się zmiana tych znaczeń. Na wystawę wybrano jedenaście bardzo różnorodnych obiektów, które dzięki uczestniczeniu w akcjach, performansach i efemerycznych sytuacjach, stały się po ich zakończeniu przedmiotami aktywnymi – są w stanie przywołać wpisaną w nie energię i wprawiać w ruch świadomość widzów, ale także uzyskać pewien zakres artystycznej autonomii, uniezależnić się od akcji, których były składnikami.

Każdy z prezentowanych przedmiotów traktowany jest indywidualnie, a krótkie komentarze wskazują istotne dla ich powstania konteksty, jednak widzowie mogą dostrzec także ich odmienne walory i znaczenia. Przedmioty bowiem nigdy tak naprawdę nie są w pełni milczące, są w stanie fascynować, coś przypominają, sugerują – zależy to jedynie od naszej otwartości i zaufania do samych siebie jako niezależnych podmiotów. Relacja podmiot – przedmiot to w końcu podstawa wszelkich procesów poznawczych.

Zresztą, od co najmniej dwóch dekad mamy w szeroko rozumianej refleksji (studiach kulturowych, teorii sztuki, socjologii czy publicystyce) wyraźny wzrost zainteresowania materialnymi rzeczami – prowadzone są intelektualnie zaawansowane badania rzeczy w najróżniejszych aspektach (skutkujące także obszernymi publikacjami) i konstruowane są rozbudowane teorie rzeczy. Wygląda na to, że materialność przedmiotów staje się coraz bardziej intrygująca, ważna i wymagająca głębszego poznawania.

Przedmioty mogą się wydać zaskakującym tematem wystawy prezentowanej w ramach festiwalu INTERAKCJE, który już od dwudziestu lat z niezmienną energią proponuje przede wszystkim sztukę performansu. A jednak właśnie w jubileuszowym roku festiwalu chcemy spojrzeć na sztukę akcji z trochę innej perspektywy, zmodyfikować punkt widzenia na tę dziedzinę sztuki, akcentując jej intermedialny lub transmedialny potencjał, żywotne związki z innymi dyscyplinami sztuki, a także istotnymi zagadnieniami pozaartystycznymi. Traktujemy bowiem tegoroczną edycję festiwalu jako okazję do szerszej refleksji i zarazem początek wypracowywania jego nowej formuły na przyszłość. Dlatego wystawa nie ogranicza się do zjawisk i artystek/artystów prezentowanych na INTERAKCJACH (choć ich też nie pomija) – sięga do różnych generacji i środowisk artystycznych.

Organizator: Stowarzyszenie GALERIA OFF.
Współorganizator: Ośrodek Działań Artystycznych w Piotrkowie Trybunalskim.
Wystawa w ramach XX Międzynarodowego Festiwalu INTERAKCJE.
Dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

0 0 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!