Piotrków TrybunalskiWażne wiadomościWydarzenia

Program piotrkowskich obchodów 105. rocznicy święta odzyskania niepodległości

Prezydent Miasta Krzysztof Chojniak oraz Przewodniczący Rady Miasta Marian Błaszczyński zapraszają na uroczyste obchody 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Poniżej program obchodów.

Tegoroczne obchody już tradycyjnie rozpoczną się w wigilię Dnia Niepodległości. Od 2010 roku, z inicjatywny prezydenta Krzysztofa Chojniaka, piotrkowianie spotykają się na wspólnym śpiewaniu pieśni patriotycznych. Nie inaczej będzie i w tym roku. 10 listopada w Mediatece 800-lecia (ul. Marii Cure-Skłodowskiej 3) wspólnie z Chórem Miejskim oraz Chórem II Liceum Ogólnokształcącego zaśpiewamy te znane i mniej znane utwory muzyczne nawiązujące do walk narodowowyzwoleńczych. Początek o godzinie 18:00.

Drugi dzień świętowania rozpocznie się liturgią odprawioną w kościele oo. Bernardynów w intencji Ojczyzny. – W tym roku godzina ulegnie zmianie. Podobnie, jak podczas miejskich obchodów 100. rocznicy Święta Niepodległości początek eucharystii zaplanowano na godzinę 16:00 – mówi prezydent Krzysztof Chojniak, który po mszy świętej na placu Tadeusza Kościuszki wygłosi okolicznościowe przemówienie. Tę część uświetni także ceremonia wojskowa z asystą Kompanii Honorowej 25. Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego oraz uroczyste przyrzeczenie Jednostki Strzeleckiej 1031 im. Obrońców Lwowa w Piotrkowie Trybunalskim. Następnie przybyłe delegacje złożą kwiaty przy pomniku Grobu Nieznanego Żołnierza.

Ostatnim punktem miejskich uroczystości 11 listopada będzie Marsz Niepodległości. Uczestnicy przejdą ulicami Słowackiego, Sienkiewicza, Narutowicza i ul. Szewską do Rynku Trybunalskiego. W sercu piotrkowskiej Starówki na wszystkich będzie czekał okolicznościowy poczęstunek.

Oprócz uroczystości oficjalnych zaplanowano także koncerty i wystawy okolicznościowe. Pierwsza pt. „Polskie Symbole Narodowe” dostępna będzie na parkanie klasztoru oo. Bernardynów. Druga poświęcona Wojciechowi Korfantemu przy piotrkowskim Muzeum. Wydarzeniem towarzyszącym miejskim obchodom Dnia Niepodległości będą także zawody w piłce nożnej chłopców. W IX Turnieju Niepodległościowym w hali Relax zmierzą się zawodnicy urodzeni w 2013 roku i młodsi.

Ostatnim wydarzeniem upamiętniającym odzyskanie niepodległości będzie niedzielny (12.11) koncert w Ośrodku Edukacji Artystycznej „Polska w Słowie i Pieśni” w wykonaniu Justyny Piesik-Kendry. Początek o godz. 17:00

Szczegółowy program piotrkowskich obchodów 105. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości znajduje się na plakacie poniżej.

0 0 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!
%d bloggers like this: