Wydarzenia

Premier chce obniżenia podatku CIT. Jak to wpłynie na lokalny budżet?

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił ostatnio program nazwany „piątką Morawieckiego”, którego jednym z założeń jest obniżka podatku CIT z 15 do 9 procent. Pytamy dziś, czy, a jeśli tak, to jaki wpływ będzie to miało na budżet Piotrkowa Trybunalskiego?

– Planowana dla miasta na 2018 rok kwota wpływów z tytułu udziałów w CIT wynosi łącznie 2.872.255 zł. Po zmniejszeniu podatku z 15% na 9% wpływy wyniosłyby 1.723.353 zł, czyli mniej o 1.148.902 zł. Oczywiście przy założeniu, że pozostałe zasady opodatkowania nie ulegną zmianie – poinformował nas Jarosław Bąkowicz z biura prasowego Urzędu Miasta.

Ta kwota, w ponad 420 milionowym budżecie Piotrkowa, to zaledwie 0,26% całego budżetu. Wydawać by się mogło, że mało znacząca. Niby tak, ale jak zauważa Wiesława Łuczak, skarbnik miasta: – Za te pieniądze można wyremontować spory kawałek drogi, czy przeznaczyć je na budowę lub remont piotrkowskich mieszkań. Musimy realizować nałożone na samorządy zadania, a pieniędzy w budżecie jest mniej. Niestety dochody maleją, a zwiększają się wydatki – ubolewa skarbnik miasta i dodaje: – Mam nadzieję, że ten pomysł w rezultacie nie przejdzie w konsultacjach wspólnych rządu i samorządu. Wierzę, że samorządy go oprotestują, chyba że będzie propozycja wyrównania tej utraty w jakiejś innej formie – powiedziała Wiesława Łuczak.

0 0 vote
Oceń temat artykułu
reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane artykuły

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!