GminyWydarzenia

Powiaty walczą o miliony złotych

W naszym województwie współpracę zawiązało 14 powiatów, które tworzą Związek Powiatów Województwa Łódzkiego. Razem realizują projekt cyfryzacji regionu. Na ten cel pozyskali już unijne miliony. Projekt realizowany będzie przez 6 lat (od 2018 do 2023 r.). Na temat Związku rozmawiamy z Haliną Caban, Przewodniczącą Zgromadzenia Związku Powiatów Województwa Łódzkiego.

 

Jarosław Krak: Czym zajmuje się państwa organizacja?

Halina Caban: Związek Powiatów Województwa Łódzkiego powołano na mocy porozumienia 14 samorządów. Cele działania określa statut. Nasza organizacja powołana jest głównie po to, by pozyskiwać środki europejskie w celu tworzenia baz danych geodezyjnych, jak również cyfryzacji zasobu geodezyjnego.

Które powiaty z województwa należą do Związku?

Do ZPWŁ należy jak wspomnieliśmy 14 powiatów, a są to: łaski, łęczycki, łódzki wschodni, piotrkowski, poddębicki, bełchatowski, brzeziński, kutnowski, opoczyński, pabianicki, radomszczański, rawski, wieruszowski i zgierski.

Jakie działania wykonano do tej pory?

Podpisaliśmy umowę z Urzędem Marszałkowskim w Łodzi na projekt pod nazwą: „Budowa systemu informacji przestrzennej”, wspierającego świadczenia e-usług przez powiaty z terenu województwa łódzkiego. Pozyskaliśmy na ten cel prawie 60 milionów złotych, z czego z funduszy unijnych pochodzi prawie 48,5 miliona złotych. Za te pieniądze, chcemy stworzyć bazę danych, by dla zainteresowanych osób świadczyć tzw. e-usługi. Najprościej mówiąc, żeby klient Urzędu nie musiał przychodzić do naszej jednostki, a wszystkie sprawy związane z geodezją, mógł załatwić nie wychodząc z domu.

Jakie e-usługi będą wprowadzone?

Chcemy by mieszkańcy mieli wgląd w dokumenty zasobów geodezyjnych, będzie także możliwość zakupu materiałów z bazy danych bezpośrednio przez internet, będzie można również dokonywać opłat za pobrane materiały.

Zapewne taka usługa przyda się rolnikom ubiegającym się o dopłaty bezpośrednie?

Dokładnie tak. Rolnicy wysyłając swoje wnioski przez internet, muszą załączyć mapkę w formie elektronicznej, na naszej platformie będą mogli taka mapę pobrać i załączyć do swojego wniosku. Dążymy do tego, żeby każdy mieszkaniec, wszelkie mapy mógł pozyskać poprzez stronę internetową.

Dziś już wszystkie urzędy maja obowiązek udostępniać geoportal swoim mieszkańcom. Czym różni się państwa projekt od już istniejących?

Różnica jest zasadnicza. Dziś geoportale nie są wyposażone w bazy danych, które pozwalają na cyfrowe załatwianie swoich spraw. Po to pozyskujemy środku zewnętrzne, by utworzyć bazy danych i „załadować” nimi geoportal, a dzięki temu ułatwić życie klientom urzędów. Dziś mieszkańcy mogą tylko sprawdzić to, co w platformie się znajduje. Jeśli chcą kupić jakieś dane z geoportalu, muszą przyjść do urzędu. Dzięki naszemu projektowi, nie trzeba będzie wychodzić z domu.

 

0 0 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!