Piotrków TrybunalskiWydarzenia

Powiatowe i gminne obchody Święta Niepodległości

11 listopada 2019 roku w całym kraju uroczyście obchodziliśmy rocznicę Odzyskania Niepodległości. By wspólnie celebrować ten ważny dzień i podtrzymywać polską tradycję, dla mieszkańców Gminy Grabica przygotowano szereg różnych wydarzeń.

W tym dniu obchody rozpoczęły się od uroczystej mszy w szydłowskim kościele. Po nabożeństwie proboszcz Maciej Paramuszczak zorganizował inscenizację z życia św. Marcina – biskupa Tours. Nie lada atrakcją było przybycie na koniu rzymskiego legionisty, który zaoferował mieszkańcom kubek gorącej żołnierskiej grochówki. Całe wydarzenie uświetnił występ Młodzieżowej Orkiestry Dętej Gminy Grabica.

Po południu w kościele w Krzepczowie odbyły się główne Obchody Narodowego Święta Niepodległości, w których organizatorami byli: parafia w Krzepczowie, Starosta Powiatu Piotrkowskiego oraz Wójt Gminy Grabica. Uroczystości zainaugurowała msza w intencji Ojczyzny, której przewodniczył ks. bp Ireneusz Pękalski. Uroczystość zgromadziła nie tylko mieszkańców gminy i powiatu, ale i parlamentarzystów, samorządowców, przedstawicieli stowarzyszeń i organizacji pozarządowych, delegacji straży pożarnej, policji, wojska a także dyrektorów placówek oświatowych oraz pocztów sztandarowych.

W świątyni odbył się także okolicznościowy koncert Polskiego Chóru Męskiego. Zespół, pod dyrekcją Piotra Jańczaka należy do czołowych zespołów amatorskich w Polsce. W trakcie uroczystości został wykonany utwór Missa Film Stetinum, na który składają się części stałe Mszy Świętej (Kyrie, Gloria, Credo, Sanctus i Agnus Dei) w opracowaniu na orkiestrę, chór męski i solistów. Można było także usłyszeć Orkiestrę Virtuoso z Bydgoszczy, najwybitniejszych solistów polskich i światowych scen operowych: Adama Sobierajskiego – Tenor, Marcina Pomykałę – Tenor, Jarosława Bręka – Baryton oraz Dominika Opalińskiego– Bas. Po Mszy Świętej zostały wykonane utwory patriotyczne oraz światowe przeboje w aranżacji na chór męski i solistów.

0 0 vote
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane artykuły

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x