Piotrków TrybunalskiWażne wiadomościWydarzenia

Powiat stawia na elektromobilność i kupuje samochód elektryczny

To pierwszy samochód elektryczny jaki zakupiło piotrkowskie starostwo. Citroen E C4 kosztował 139 tysięcy złotych i posiada zasięg około 300 kilometrów na jednym ładowaniu. Zgodnie z przepisami o elekktromobilności, do 1 stycznia przyszłego roku, minimum 10% pojazdów we flocie jednostek samorządowych, musi być zasilana elektrycznie.

– Pamiętajmy, że flota którą dysponuje starostwo nie jest najnowsza. Posiadamy 3 pojazdy, a najstarszy z nich pochodzi z 1997 i ma już spory przebieg. W związku z ustawą podjęliśmy decyzję o zakupie nowego samochodu elektrycznego. Kwestią zaporową jest niestety cena. Zarząd Powiatu podjął decyzje o przeznaczeniu 100 złotych na ten cel, jednak życie pokazało, że to za mało, dlatego cenę zwiększyliśmy do 130 tysięcy złotych. Auta elektrycznie są po prostu bardzo drogie. Kolejną kwestią jest system ładowania. Nie było nas stać na budowę szybkiej ładowarki na terenie starostwa, dlatego będziemy zwracać się do dostawcy prądu o zwiększenie mocy, tak byśmy we własnym zakresie mogli ładować nowy pojazd we własnym garażu. – informuje Ireneusz Czerwiński, sekretarz powiatu. – Będziemy także starać się odzyskać część pieniędzy wydanych za zakup auta, wykorzystując do tego różne projekty dostępne na rynku, czy to dopłata rządowa do pojazdów elektrycznych czy inne projekty ekologiczne – dodaje sekretarz Czerwiński.

Przetarg rozstrzygnięto w czwartek. Najlepszą ofertę przedstawił piotrkowski diler Citroena, dlatego już niebawem flotę starostwa zasili model E C4. Ktoś powie, że 139 tysięcy to sporo, będzie miał rację, ale po 1, ceny samochodów elektrycznych nie są niskie, po 2 nowe samochody są coraz droższe, a to z powodu coraz bogatszego wyposażenia w standardzie, które od producentów wymagają przepisy unijne.

Powiatowy „elektryk” wyposażony będzie w wiele systemów bezpieczeństwa ale i takich poprawiających komfort podróżowania. To między innymi: ABS, alarm niezamierzonego przekroczenia linii, automatyczne włączanie świateł awaryjnych w przypadku nagłego hamowania, czujnik parkowania z tyłu, elektroniczny rozdział siły hamowania, kamera multimedialna, komputer pokładowy wielofunkcyjny, reflektory przeciwmgłowe LED z funkcją doświetlania zakrętów, system rozpoznawania znaków ograniczenia prędkości, system stabilizacji toru jazdy ESP
system wspomagania hamowania nagłego (awaryjnego) BA, system wspomagania ruszania na wzniesieniu, światła do jazdy dziennej DRL LED, światła drogowe i mijania LED, tempomat z ogranicznikiem prędkości.

Wyposażenie dodatkowe: cyfrowy system audio z bluetooth, radioodtwarzacz AM/FM, głośniki wbudowane, gaśnica, trójkąt ostrzegawczy, ładowarka pokładowa o mocy nie mniejszej niż 7,0 kW, mata do bagażnika, zestaw dywaników samochodowych gumowych, zestaw naprawczy kół.

5 1 vote
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!