Piotrków TrybunalskiWażne wiadomościWydarzenia

Posadzą wirtualne drzewa, ale najpierw…

Już w sobotę, 22 października mieszkańcy Piotrkowa Trybunalskiego będą mogli dowiedzieć się, dlaczego warto dbać o tereny zielone i jak mogą zaangażować się w sadzenie drzew w najbliższym otoczeniu. Startup społeczny Dotlenieni.org, działający na rzecz poprawy jakości środowiska naturalnego, zaprosi do sadzenia Wirtualnych Drzew, które jeszcze w tym roku zostaną zamienione na prawdziwe i zasadzone w rejonie Piotrkowa. Akcję rzeczywistych nasadzeń poprzedzą warsztaty z sadzenia skrzydłokwiatów w kokedamach, czyli wywodzących się z Japonii naturalnych doniczkach stworzonych z ziemi i mchu. Bezpłatne warsztaty połączone z zielonym konkursem odbędą się w sobotę w galerii Focus Mall w Piotrkowie. Akcja jest kolejną odsłoną kampanii edukacyjnej „Nie bądź plastik”.

Dlaczego sadzimy drzewa

Terenom zielonym zawdzięczamy znacznie więcej niż tylko życiodajny tlen. Drzewa oczyszczają powietrze ze szkodliwych substancji, działają jak naturalne klimatyzatory i pełnią wiele innych pożytecznych funkcji. Ponadto regulują obieg wody w przyrodzie, zmniejszają zagrożenie powodziami i łagodzą skutki suszy. Są także odpowiedzialne za ochładzanie powietrza atmosferycznego. Odpowiednie rozmieszczenie drzew w przestrzeni miejskiej pozwala obniżyć temperaturę powietrza nawet o 8 stopni. Na potrzebę sadzenia drzew zwracają uwagę naukowcy oraz organizacje zajmujące się ekologią, takie jak Dotlenieni.org. Ten startup społeczny nagrodzony został tytułem „Startup Pozytywnego Wpływu”, bo nie tylko edukuje na temat korzyści związanych z obecnością zieleni w przestrzeni publicznej, ale także, angażuje firmy w nasadzenia drzew w miejscach, w których szczególnie brakuje roślinności.

W akcje zaangażowała się galeria Focus, która w ramach współpracy z tym doświadczonym partnerem posadzi jeszcze w tym roku 2000 drzew. – Zdrowe dziesięciometrowe drzewo produkuje średnio około 118 kg tlenu rocznie, człowiek zużywa 176 kg. Zatem łatwo wyliczyć, że dwa drzewa średniej wielkości zaspokajają potrzeby jednej osoby. Właśnie dlatego Dotlenieni od lat angażują się w tworzenie nowych miejsc zielonych w całej Polsce. Sadząc nowe drzewa, tworzymy również naturalne filtry, które doskonale pochłaniają i neutralizują substancje toksyczne, takie jak: dwutlenek węgla, dwutlenek siarki oraz metale ciężkie. Nasze zielone przestrzenie dają też możliwość zrelaksowania się po ciężkim dniu. W leśnym powietrzu znajdują się fitoncydy, które mają działanie antystresowe i uspokajające. Cieszymy się, że możemy zaprosić mieszkańców Zielonej Góry i okolic do wspólnego sadzenia. Naszą akcję wzbogaciliśmy o warsztaty i konkurs, bo zdajemy sobie sprawę z tego, że ekologia nie może istnieć bez edukacji – mówi Marek Kołkowski z Dotlenieni.org.

Edukacja ekologiczna

Akcję rzeczywistych nasadzeń poprzedzą bezpłatne warsztaty z sadzenia skrzydłokwiatów w kokedamach, które odbędą się w najbliższą sobotę (22.10) w galerii Focus od 12:00 do 19:00. Stoisko z warsztatami będzie ustawione na placu głównym galerii. Własnoręcznie stworzone naturalne dekoracje będzie można zabrać do domu i w ten sposób choć odrobinę zazielenić swoje najbliższe otoczenie. Warsztaty będą również okazją do poszerzenia wiedzy o roślinach. Każdy będzie mógł także wziąć udział w specjalnym quizie sprawdzającym wiedzę z zakresu ekologii, w którym będzie można wygrać nagrody, m.in. hulajnogę.

Drzewa wirtualne zamienimy na prawdziwe

Każdy, kto w dniu warsztatów odwiedzi centrum będzie mógł zasadzić wirtualnie swoje drzewo. Wystarczy w tym celu zeskanować specjalny kod QR umieszczony na plakacie w galerii lub wejść na stronę www.wirtualnedrzewa.pl. Każde z takich Wirtualnych Drzew zostanie jesienią zamienione na prawdziwą sadzonkę, która w przyszłości będzie współtworzyć nowy obszar zielony. Osoba, która weźmie udział w akcji, zostanie następnie zaproszona na uroczyste wspólne sadzenie drzew w przestrzeni miejskiej. Będzie to kolejna okazja, by zaangażować się na rzecz ochrony środowiska, a także możliwość poznania innych ludzi ceniących sobie kontakt z naturą. – Planujemy 4 godzinne warsztaty o godz. 12:00, 14:00, 16:00 i 18:00, w których jednorazowo będzie mogło wziąć udział maksymalnie 25 osób. Konkurs będzie towarzyszył warsztatom i będzie można brać w nim udział na bieżąco w godz. 11-19. Wszystkich klientów zapraszamy też do sadzenia Wirtualnych Drzew. Państwa zaangażowanie przerodzi się w konkretne działanie, niebawem wspólnie zasadzimy prawdziwe sadzonki drzew. Wierzę, że nasza inicjatywa będzie kolejnym elementem integrującym lokalną społeczność do wspólnych działań na rzecz ochrony środowiska – podkreśla Olga Wiernicka, Regional Marketing Manager NEPI Rockcastle.

Sadzenie drzew i warsztaty ekologiczne odbywają się w ramach akcji „Nie bądź plastik” zainicjowanej przez NEPI Rockcastle. Partnerem merytorycznym akcji w 12 miejscach na terenie całej Polski, podczas których zostanie zasadzone łącznie 24 tys. drzew, jest organizacja Dotlenieni.org. Nasadzenia będą realizowane we współpracy z samorządem lokalnym i podległymi im zarządami zieleni oraz Lasami Państwowymi.

0 0 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!