GminyWażne wiadomościWydarzenia

Policja apeluje: uważaj podczas wyprawy do lasu

Przed nami sezon grzybobrania. Dla policjantów to szczególny okres, bo wraz z wysypem grzybów w lasach, rośnie ryzyko zaginięć. Nie wszyscy amatorzy grzybów znają lasy, do których się udają. Często wybierają się tam w pojedynkę przeceniając swój zmysł orientacji w terenie. Poniżej kilka słów o tym jakich zasad przestrzegać, by bezpiecznie korzystać z dobrodziejstw przyrody.

Długie spacery na świeżym powietrzu i satysfakcja z odnalezionych grzybów sprawiają, że amatorzy grzybobrania chętnie wybierają się do lasu. Pochłonięci zbieraniem leśnego runa często zbaczają z duktów wchodząc w głąb lasu. Niestety często tracą orientację. Wszystkie drzewa i krzewy wydają im się identyczne i nie potrafią odnaleźć drogi powrotnej.

– Wycieczka do lasu jest dobrym sposobem na spędzanie wolnego czasu na łonie natury, pod warunkiem, że odpowiednio się do niej przygotujemy. Wybierając się na grzybobranie, powiedzmy o tym rodzinie, aby wiedzieli, gdzie należy nas szukać. Zabierzmy ze sobą naładowany telefon komórkowy. Dzięki temu będziemy mogli skontaktować się z bliskimi, wezwać pomoc i poinformować, gdzie aktualnie przebywamy. Możemy też skorzystać z aplikacji, która pomoże odczytać naszą lokalizację i drogę powrotną do domu – informuje Dagmara Mościńska z biura prasowego KMP w Piotrkowie.

– Na wycieczkę do lasu wybierajmy wczesną porę dnia. Pamiętajmy także o sprawowaniu właściwego nadzoru nad osobami, które są pod naszą opieką. Często na grzybobranie wybieramy się rodzinnie, są z nami dzieci, osoby starsze. Starajmy się zapobiegać sytuacjom, w których seniorzy samotnie wybierają się do lasu, zwłaszcza wtedy, kiedy wiemy, że mogą potrzebować pomocy medycznej i nie są osobami samodzielnymi – dodaje D.Mościńska.

Zapamiętujmy też punkty odniesienia i charakterystyczne obiekty, które pomogą nam zorientować się w terenie. Zabierzmy elementy odblaskowe, które zwiększą naszą widoczność i ułatwią ewentualną akcję poszukiwawczą po zmroku. Miejmy przy sobie leki, które przyjmujemy na stałe, coś do picia i jedzenia, gdyż nie wiadomo, ile czasu spędzimy w lesie. Unikajmy samotnych leśnych wycieczek. Nie oddalajmy sie od osób, z którymi wybraliśmy się na grzybobranie i nie traćmy ze sobą kontaktu wzrokowego. Nie znając terenu nie oddalajmy się od głównych duktów, swoich pojazdów lub przystanków komunikacji.

Warto być przygotowanym na zmianę pogody, dlatego podczas takich spacerów niezastąpiona będzie kurtka przeciwdeszczowa i wysokie nieprzemakalne obuwie.

Podejrzewając, że ktoś z naszych bliskich zgubił się w lesie, nie czekajmy do zmroku ,natychmiast zaalarmujmy policjantów. Informacja o zaginięciu osoby  uruchamia działania służb mundurowych. Poszukiwania osoby zaginionej w dzień. kiedy jest dobra widoczność. eliminuje zagrożenie związane z wychłodzeniem organizmu, ułatwia policyjne czynności, dzięki którym większość takich sytuacji ma szczęśliwe zakończenie.

0 0 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!