Piotrków TrybunalskiWażne wiadomościWydarzenia

Policja apeluje o rozwagę na drodze

Piotrkowscy policjanci apelują! Zbliżające się do naszego regionu opady śniegu spowodują, że warunki drogowe znacząco się pogorszą. Nawierzchnia jest bardzo śliska. – Przestrzegajmy podstawowych zasad bezpieczeństwa i przygotujmy pojazd do podróży – apelują mundurowi.

Zimowe warunki wymagają od kierujących większej wyobraźni i refleksu na drodze. Brawura i nadmierna prędkość to wciąż jedne z głównych przyczyn wypadków drogowych i kolizji. – Trudne warunki atmosferyczne zawsze weryfikują nasze umiejętności jazdy. Śliska nawierzchnia, mgły czy opady śniegu lub marznącego deszczu mogą doprowadzić do wystąpienia niekontrolowanego poślizgu, a w konsekwencji do tragedii. Funkcjonariusze przypominają, że oprócz dostosowania prędkości do warunków panujących na drodze i własnych umiejętności, zimą należy zachować większy niż zazwyczaj odstęp od pojazdu jadącego przed nami. Da nam to więcej czasu i miejsca do hamowania, aby uniknąć zdarzenia drogowego. Pamiętajmy również o tym, żeby zadbać o stan techniczny naszego pojazdu – przestrzega Dagmara Mościńska z biura prasowego KMP w Piotrkowie.

Wymieńmy letnie opony na zimowe. Opony zimowe różnią się od letnich materiałami, z których zostały wykonane. Opona zimowa nie twardnieje w niskich temperaturach i zachowuje elastyczność, dzięki czemu lepiej przylega do podłoża. – „Zimówki” dobrze radzą sobie nawet podczas wyjątkowo mroźnej pogody. Dzięki odpowiedniej rzeźbie bieżnika taka opona zapewnia wysoką przyczepność i trakcję. Zimowe opony mają szersze rowki centralne i kilkukrotnie więcej poprzecznych nacięć bieżnika, czyli lameli. Taka budowa ma na celu szybsze i skuteczniejsze odprowadzanie wody, błota pośniegowego oraz zapewnienie lepszej przyczepności na kopnym śniegu – dodaje Mościńska.

A oto kilka rad, których przestrzeganie uchroni nas przed niebezpieczeństwem na zimowych drogach:

– pamiętajmy, że jezdnie mogą być śliskie, a tym samym łatwiej jest o utratę przyczepności i problemy z hamowaniem. Wszelkie manewry w takich warunkach mogą być niebezpieczne.

– uważajmy w pobliżu lasów i zbiorników wodnych. W takich miejsca nawierzchnia może być wyjątkowa śliska.

– zachowajmy ostrożność w pobliżu przejść dla pieszych oraz przy dojeżdżaniu do nich

– pamiętajmy, że dopuszczalna prędkość w takich warunkach nie musi oznaczać bezpiecznej prędkości.

– słuchajmy również komunikatów radiowych i telewizyjnych o aktualnych warunkach panujących na drogach w poszczególnych regionach.

0 0 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!