Piotrków TrybunalskiWydarzenia

Podsumowanie „Szlachetnej Paczki”

Mieszkańcy miasta i powiatu tradycyjnie nie zawiedli. Podczas ostatniej akcji wszyscy potrzebujący znaleźli swoich darczyńców. Byli także ci, którzy o pomoc nie poprosili, ale wolontariusze z drużyny „Super W” i tak zapukali do ich drzwi. Podczas piątkowej gali przedstawiono historię pana Romana. Podziękowano także wolontariuszom i darczyńcom oraz instytucjom, które wsparły potrzebujące rodziny.

„Pan Roman mieszka samotnie w swoim domu. Ma 71 lat. Wiele lat temu doznał wylewu i od tego czasu choruje neurologicznie, jest też niepełnosprawny intelektualnie. Pan Roman nie potrafi opowiedzieć swojej historii bo prawie nie mówi. Uśmiecha się i potakuje, gdy jest o coś pytany. Na ścianie wisi ślubne zdjęcie. Zapytany, potwierdza że to fotografia jego rodziców. Pan Roman nie założył własnej rodziny. Mieszka w dramatycznie złych warunkach. Wokół panuje bród. Brakuje podstawowych mebli, dostępu do wody. Od wielu lat nikt tu nie sprzątał i nie prał. Kuchenka węglowa jest w stanie zagrażającym użytkowania. Pan Roman otrzymuje rentę chorobową w wysokości 934 zł, a po odliczeniu kosztów utrzymania pozostaje mu ok. 500 złotych na życie. Ale to nie brak pieniędzy jest podstawowym problemem. Pan Roman potrzebuje pomocy, gdyż sam ze względu na intelektualną niepełnosprawność i brak sił fizycznych sobie nie poradzi. Jest jednak uśmiechnięty i bardzo życzliwy. Sprawia wrażenie człowieka, który niczego nie potrzebuje. Wynika to jednak z faktu, że nie potrafi właściwie ocenić swojego położenia. Próbuje normalnie żyć. Do „Szlachetnej Paczki” zgłosili go obcy ludzie. Najważniejszą potrzebą pana Romana wykraczającą poza możliwości projektu jest stała opieka nad nim…”.

Niestety w mieście i powiecie piotrkowskim żyje wiele osób, które są w potrzebie, a o pomoc nie proszą. – Do takich ludzi jak pan Roman trudno jest dotrzeć, bo oni nie proszą o pomoc. Często nawet pracownicy socjalni ośrodków pomocy nie wiedzą o ich istnieniu. To jest dla nas największe wyzwanie – powiedział Oskar Kuliński, lider „Szlachetnej Paczki”.

Galę uświetnili artyści z powiatu piotrkowskiego. W Spotkaniu brały udział władze powiatu oraz radni. Byli między innymi starosta piotrkowski Piotr Wojtysiak i wicestarosta Dariusz Magacz.

0 0 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!