Piotrków TrybunalskiWydarzenia

Podatki w górę, ale to nic – miasto zawierzymy Maryi

Podczas środowej sesji Rady Miasta, wśród najważniejszych punktów porządku obrad, znalazły się te dotyczące podwyżek podatków od nieruchomości, ustalenia wynagrodzenia dla Prezydenta Miasta oraz przyjęcie stanowiska w sprawie zawierzenia Piotrkowa Niepokalanemu Sercu Maryi, Królowej Polski.

Czy rechot całego kraju w sprawie zawierzenia Piotrkowa Trybunalskiego Niepokalanemu Sercu Maryi Królowej Polski miał zagłuszyć sprawę podniesienia podatków w naszym mieście? Być może tak. Podwyżka głosami 17 radnych wchodzi w życie. 5 osób było przeciw, a 1 osoba wstrzymała się od głosu. Oznacza to, że od stycznia przyszłego roku największy wzrost dotyczyć będzie przedsiębiorców. Po podwyżce podatków od budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz od budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej, cena za metr kwadratowy podniesie się o 78 groszy. – Podatki nie były podnoszone od 2016 roku. To tylko urealnienie cen – broniła uchwały Halina Dziurzyńska, zastępca skarbnika miasta. – Stawki przez nas zaproponowane, nie są stawkami maksymalnymi, jakie możemy wprowadzić – dodała urzędniczka. Z kolei Sylwia Więcławska z klubu radnych „Dla Piotrkowa” powiedziała: – Reprezentując przedsiębiorców, pragnę zwrócić uwagę samorządu na nasze problemy. Przyszły rok zapowiada się bardzo burzliwie, biorąc pod uwagę podwyżki cen energii elektrycznej. Ja wstrzymuję się od głosu, mając nadzieję na dalszą owocną współpracę przedsiębiorców z samorządem – powiedziała radna Więcławska.

Radni zmienili także wynagrodzenie prezydenta miasta – do tej pory prezydent zarabiał 12 525 złotych brutto. Po wejściu w życie rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów, pensja będzie mniejsza. Proponujemy, by wynagrodzenie prezydenta miasta wynosiło 10 940 brutto, czyli mniej o około 1 600 brutto – powiedział Bogdan Munik, sekretarz miasta. W rezultacie za zmianą pensji głosowało 19 radnych, a 4 było przeciw.

Sporo emocji wzbudziła dyskusja na temat stanowiska Rady Miasta w sprawie zawierzenia Piotrkowa Niepokalanemu Sercu Maryi, Królowej Polski. – Jest to inicjatywa oddolna, wychodząca od piotrkowskiego oddziału Bractwa Najświętszej Maryi Panny Królowej Korony Polski, a także od kółek różańcowych działających we wszystkich parafiach, oraz innych ruchów i stowarzyszeń katolickich – powiedział podczas sesji ks. dziekana Stanisław Nowacki. – Już rok temu dochodziły do mnie głosy parafian, żeby takie zawierzenie naszego miasta miało miejsce – dodał duchowny.
Jacek Tworkowski, Forum Ruchów Katolickich powiedział: – Kiedy przeglądałem media internetowe, to widzę ogromną burzę. Z jednej strony tych, którzy uważają to za rzecz słuszną, z drugiej tych, którzy uważają to za coś niepotrzebnego. Bardzo wiele osób jest takich, którzy krytykują wszystko co się da i wręcz plują na Boga i człowieka. Patrzenie dziś na nasze miasto, kraj i cały świat, nasuwa przykre wnioski. Pełno wokół nas zła, nieszczęścia, niesprawiedliwości, cierpienia. Widzimy wiele podziałów pomiędzy ludźmi i ugrupowaniami. Jak widać, ludzkie starania nie wystarczają, to zainspirowało nas o podjęcie starań o zawierzenie nas Niepokalanemu Sercu Królowej Polski – mówił współautor pomysłu.

Radny Jan Dziemdziora, powołując się na Konstytucję, przypomniał o rozdziale państwa od Kościoła. – Chciałbym także przywołać słowa księdza Tischnera, który w jednym ze swoich wystąpień powiedział: „Chrześcijaństwu dziś w Polsce nie grozi ani laicyzm, ani ateizm, ale parodia religii”. Nie chce używać mocnych słów, ale to co zaraz tu zrobimy, będzie quasi parodią – powiedział radny Jan Dziemdziora.

W rezultacie radni stanowisko przyjęli stosunkiem głosów: 13 za, przy 2 przeciwnych i 2 wstrzymujących.

Uroczyste zawierzenie miasta Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski zaplanowano na 8 grudnia.

0 0 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest
7 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Anna
Anna
28 listopada, 2018 13:15

A to MB Trybunalska już się znudziła?

Hahaha
Hahaha
28 listopada, 2018 13:50

Brawo dla mieszkancow za glosowanie na Chojniaka. Placz, plac i sie modl to nowe motto piotrkowa.

Mama
Mama
28 listopada, 2018 14:59

Jak wszystko podnoszą to niech kryteria podniosą na socjale, córka ma alimenty z FA których i tak nie dostaje bo przekracza dochody, a prog doch. nie zmienił się og min 8 lat. To jest chore, podnoszą najniższa krajowa to niech podnoszą kryteria a nie tylko żeby zdolowac tych którzy na to zasługują

Janusz
Janusz
28 listopada, 2018 22:18

To niby jakaś wyższa istota ma „niewidzialną ręką” pomagać naszemu miastu, aby omijały nas klęski żywiołowe itp.? A może też natchnie radnych Sejmiku Wojewódzkiego, by przyznali ekstra dodatkową kasę dla Piotrkowa! Mogła by też kontrolować decydentów, aby nikt nie brał w łapę!!!

Crazy
Crazy
29 listopada, 2018 06:16

Ja pi…dole…

Anonimowo
Anonimowo
29 listopada, 2018 06:38

Za podniesieniem podatków od nieruchomości (z którego to podatku spłacane będą pozaciągane zobowiązania finansowe – patrz m.in. gigantyczne kredyty) zagłosowali:
1. Błaszczyński Marian
2. Cecotka Dariusz
3. Czajka Rafał
4. Czarczyk Michał
5. Czechowska Krystyna
6. Czubała Urszula
7. Czyżyński Konrad
8. Dajcz Sławomir
9. Dziemdziora Jan
10. Kaźmierczak Lech
11. Madej Halina
12. Olejnik Wiesława
13. Pencina Ludomir
14. Pęcina Bogumił
15. Staszek Mariusz
16. Tera Monika
17. Wójcik Jadwiga

Przeciw zagłosowali:
1. Gajda Piotr
2. Janik Łukasz
3. Piekarski Andrzej
4. Stachaczyk Sergiusz
5. Wężyk-Głowacka Marlena

Wstrzymała się
1. Więcławska Sylwia

?
?
29 listopada, 2018 07:01

Widać jakie priorytety rządzą RM: kasa ,kasa i fasadowa pobożność. Co tam mieszkańcy, ich problemy i wciąż rosnące koszty utrzymania przy spadających dochodach! MB otoczy nas swoim ochronnym płaszczem!

Polecamy

Back to top button
7
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!