Piotrków TrybunalskiWażne wiadomościWydarzenia

Piotrkowski wątek w aferze wizowej

Trwają prace komisji śledczej ds. legalizacji pobytu cudzoziemców na terytorium RP, czyli tak zwanej afery wizowej. Wczoraj (11.03) odbyło się przesłuchanie Jakuba Osajdy, byłego Dyrektora Biura Prawnego i Zarządzania Zgodnością Ministerstwa Spraw Zagranicznych, który w swoich zeznaniach wymieniał Piotrków Trybunalski – dlaczego?

Według informacji przekazywanych przez media sprawa tzw. „afery wizowej” miała polegać na „ręcznym kierowaniu” wydawania wiz imigrantom z Afryki oraz Azji Południowo-Wschodniej. Do tej pory swoje wyjaśnienia składał już między innymi: Edgar Kobos, Maria Wiktoria Raczyńska czy były wiceszef resortu spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk.

W poniedziałek przed komisją śledczą przesłuchiwany był Jakub Osajda, były Dyrektor Biura Prawnego i Zarządzania Zgodnością Ministerstwa Spraw Zagranicznych, który mówił między innymi, że były plany aby Centrum Decyzji Wizowych MSZ powstało w Piotrkowie Trybunalskim.

Jeśli chodzi o relokację części departamentu konsularnego, w postaci Centrum Decyzji Wizowych poza Warszawę, to w notatkach decyzyjnych, które wskazywały na możliwe optymalne miejsca, były wskazane różne lokalizacje. To nie było tak, że Łódź wskazywana była od samego początku. Tam były Kielce, Radom, Lublin, Łódź, Piotrków Trybunalski. To było kilka miast o infrastrukturze strategicznej, kluczowej, które opierałyby się między innymi na delegaturach urzędów wojewódzkich – mówił świadek Jakub Osajda.

Ostatecznie pomysł by w Piotrkowie Trybunalskim powstało wspomniane Centrum upadł, a instytucja ta została otwarta wtedy w Łodzi.

2.3 3 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Piotr
Piotr
12 marca, 2024 14:12

Szkoda, że w Polsce jest tak silna centralizacja i układy.

Tam były Kielce, Radom, Lublin, Łódź, Piotrków Trybunalski. To było kilka miast o infrastrukturze strategicznej, kluczowej (…)

No właśnie szkoda, że tak kluczowe miasto ma tak małe znaczenie.

Paweł
Paweł
Reply to  Piotr
13 marca, 2024 22:01

Piotrków przez kilka agencji pracy, jest chyba liderem w ściąganiu ukraińców i może pod tym kątem brali nas pod uwagę. Znam jeden adres na Dmowskiego, gdzie zameldowanych jest grubo ponad tysiąc…

Paulina
Paulina
14 marca, 2024 15:10

Idąc z piotrkowskimi ulicami można zobaczyć duży przyrost ludzi innej narodowości. Szczerze mówiąc ostatnio częściej słyszę inny język niż Polski w tym mieście..

Polecamy

Back to top button
3
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!