KulturaPiotrków TrybunalskiWydarzenia

Piotrkowianki. Portrety kobiet niezwykłych

Zapraszamy na spotkanie autorskie i promocję książki „Piotrkowianki. Portrety kobiet niezwykłych” Anny Rzędowskiej, Agnieszki Warchulińskiej i Renaty Wojtczak. Spotkanie odbędzie się we wtorek w Czytelni dla dorosłych MBP przy ul Jerozolimskiej 29.

Trzy autorki: Anna Rzędowska, Agnieszka Warchulińska i Renata Wojtczak opisały życie i działalność sześciu kobiet, których losy związane są z Piotrkowem: Czesławy Chądzyńskiej–Fiszerowej, Ernestyny Potowskiej-Rose, Heleny Trzcińskiej, Matki Wincenty Jadwigi Jaroszewskiej, Marii Budzanowskiej i Ireny Sendlerowej.

Ernestyna Potowska-Rose, jedna z czołowych XIX-wiecznych działaczek ruchu feministycznego w USA, Irena Sendlerowa, w czasie II wojny światowej ratująca żydowskie dzieci, Czesława Chądzyńska-Fiszerowa, poetka krzewiąca polskość na obczyźnie w okresie międzywojennym, Maria Budzanowska, prawnik, samorządowiec, prezes NRA (1983-1985), Matka Jadwiga Jaroszewska, dbająca o ludzi najuboższych, Helena Trzcińska nieugięta bojowniczka o polska mowę i szkołę, to silne kobiety walczące o wolność swoją i innych. Projekt upowszechni ich dorobek kulturowy, upamiętniając jednocześnie dziedzictwo historyczne regionu, ale i umożliwi popularyzację wybitnych postaci w Roku Ireny Sendlerowej i Praw Kobiet.

Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura – Interwencje 2018.

 

0 0 vote
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane artykuły

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x