Piotrków TrybunalskiWydarzenia

Przeciwko przemocy wobec kobiet

Obok Bodnara i Biedronia, piotrkowianin wyróżniony za walkę przeciwko przemocy wobec kobiet.

Dawid Ciżewski, szef „Pokolenia IDEA”, został wyróżniony i przyjął podziękowania od dr Sylwi Spurek – zastępczyni RPO ds. Równego Traktowania. Sylwia Spurek, od lat zaangażowana w walkę o prawa kobiet (coroczna akcja 16 dni przeciwko przemocy czy Trzymam stronę kobiet), doceniła piotrkowianina za działania przeciwko przemocy doświadczanej przez Polki oraz o walkę o prawa kobiet.

Zaangażowanie w projekt liberalizujący aborcję „Ratujmy kobiety” (zbieranie podpisów pod  ustawą obywatelską), otwarty sprzeciw wobec przemocy fizycznej, psychicznej oraz ekonomicznej, organizacja cyklicznej akcji „Bezpieczna kobieta”, piętnowanie łamania praw Polek, udział w licznych protestach, współpraca z Ogólnopolskim Strajkiem  Kobiet oraz szereg publikacji prasowych o przywołanej tematyce pozwoliły znaleźć się aktywiście na liście m.in. z dr Adamem Bodnarem – RPO, Robertem Biedroniem, Jarosławem Kuźniarem, Arkadiuszem Jakubikiem, Szymonem Majewskim czy Andrzejem Pągowskim.

Dlaczego w gronie wyróżnieni są sami mężczyźni?

6 grudnia była rocznica tzw. masakry montrealskiej. 29 lat temu Marc Lépine przyszedł na Écolepolytechnique de Montréal w Kanadzie, uzbrojony w nóż i broń palną i zabił 14 kobiet, 13 zranił, ranił też 4 mężczyzn. Celowo oddzielał kobiety od mężczyzn. Następnie popełnił samobójstwo. Lépine zostawił list pożegnalny, w którym wyjaśnił, że nienawidzi feministek za zniszczenie mu życia – wyjaśnia Sylwia Spurek.

W reakcji na tę tragedię powstał ruch Białej Wstążki. W 1991 roku 100 tys. mężczyzn w Kanadzie zadeklarowało, że są przeciwko męskiej przemocy wobec kobiet, że jej nie akceptują i nie będą jej ignorować. Podobny ruch powstaje obecnie w Polsce.

0 0 vote
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Fanklub Dawida
Fanklub Dawida
10 grudnia, 2018 09:12

Ten sam tekst na trzech portalach i trzech autorów podpisanych. A może obrońca ucieśnionych sam o sobie laurkę pisał?

Weselnik Roman
Weselnik Roman
Reply to  Fanklub Dawida
10 grudnia, 2018 20:43

Ty mógłbyś to napisać, gdybyś potrafił pisać. Skup się na razie na nauce czytania. I pośpiesz się, zanim frustracja cię wykończy chałturniku i hejterze z fasolką w głowie.

Powiązane artykuły

Back to top button
2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x