KulturaPiotrków TrybunalskiWażne wiadomościWydarzenia

Piotrkowianie nie zawiedli podczas tegorocznej kwesty

Zakończyła się XXXVI kwesta na ratowanie nagrobków na starym cmentarzu w Piotrkowie. Podczas trzech dni zbiórki, do puszek Towarzystwa Przyjaciół Piotrkowa Trybunalskiego wpadło niemal 34 tysiące złotych.

Tegoroczna kwesta trwała od 31 października do 2 listopada. – Po wstępnym przeliczeniu pieniędzy, mogę powiedzieć, że znowu mamy rekord. Do puszek Towarzystwa odwiedzający piotrkowskie nekropolie wrzucili 33.894,05 zł. Teraz tę sumę, po przeliczeniu powinien potwierdzić bank. Liczymy, że wpłyną dodatkowe fundusze bezpośrednio na nasze konto – mówi Waldemar Domarańczyk, prezes TPPT. – Warto dodać, że ta suma jest o około 2 tysiące wyższa od tej zebranej podczas zeszłorocznej zbiórki, a przypomnę, że w 2022 roku kwesta trwała 4 dni – dodaje prezes Domarańczyk .

W sumie przez wszystkie dni kwestowało około 160 osób. Co cieszy, było sporo młodzieży, zwłaszcza 31 października i 2 listopada.

O Starym Piotrkowskim Cmentarzu Rzymskokatolickim mówi się, że to Piotrkowskie Powązki. Jest w tym dużo racji. Cmentarz jest bardzo urokliwym i nastrojowym miejscem. Stare, stylowe kamienne nagrobki, ciekawe inskrypcje i zdjęcia – to wszystko przenikające się z rozłożystymi gałęziami drzew… Sentyment, ale przede wszystkim troska o zachowanie dziedzictwa i potwierdzanie naszej tożsamości wyznaczyły kiedyś zadania dla Towarzystwa Przyjaciół Piotrkowa Trybunalskiego. Kwesta jest organizowana przez Towarzystwo od 1988 roku. W kweście, trwającej 2–3 dni, usytuowanej przy bramach piotrkowskich cmentarzy, biorą udział uczniowie, harcerze, nauczyciele, władze miasta, parlamentarzyści, politycy, przedsiębiorcy, artyści, członkowie innych stowarzyszeń, ale także spontanicznie obecna lokalna społeczność. Wszystkim przyświeca jeden cel – zapełnić puszki. I zapełniamy…

Przez ostatnie 30 lat wyremontowaliśmy ponad 100 zabytkowych nagrobków. Opieką remontową obejmujemy głównie nagrobki zapisane w rejestrze zabytków, nie posiadające prawnych spadkobierców.
Prace prowadzone są pod konserwatorskim nadzorem przez uprawnionych fachowców. Każdy wyremontowany nagrobek sygnowany jest tabliczką z informacją o społecznym udziale mieszkańców i Towarzystwa
– mówi Waldemar Domarańczyk, prezes TPPT.

5 1 vote
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!