reklama
Piotrków TrybunalskiWażne wiadomościWydarzenia

Piotrków: Uroczystości 103. rocznicy odzyskania niepodległości – DUŻO ZDJĘĆ

W Piotrkowie Trybunalskim uroczystości 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbyły się tradycyjnie przed pomnikiem Grobu Nieznanego Żołnierza. Wcześniej, mszę za ojczyznę odprawiono w kościele ojców Bernardynów.

Piotrkowskie uroczystości uświetnili żołnierze jest 25. Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego. Dowódcą uroczystości był por. Krzysztof Mucha. Okolicznościowe przemówienie wygłosił prezydent miasta Krzysztof Chojniak, który wraz z harcerzami pod pomnikiem złożył ogień pamięci

– Świętujemy rocznicę odzyskania niepodległości. Jesteśmy dzisiaj razem jak pisał poeta Janusz Kofta: „Wiem na pewno, że ze sobą zostaniemy. Chociaż życie nam układa się nieprosto. Nie możemy rozstać się trzasnąwszy drzwiami, Moja miła, moja droga, Moja Polsko.” Dla urodzonych po 1989 roku, wolność to coś tak oczywistego jak powietrze. Po prostu jest. Szybko przyzwyczajamy się do komfortowych realiów, w których oglądana w telewizji wojna, przerywana jest blokami reklamowymi, a kończy się po godzinie lub dwóch. I gdyby nie widok krzyży na żołnierskich mogiłach, męczeństwo rodaków upamiętnione pomnikami, przy których spotykamy się w dniach takich jak ten, można by dojść do błędnych wniosków, że właściwie wolność nic nie kosztuje. Te wszystkie miejsca przypominają nam jednak o tym, że wolność ma swoją cenę. – mówił prezydent podczas swojego wystąpienia. – Pomimo różnic wszyscy musimy pamiętać o tym co nas łączy. Łączą nas nie tylko te biało-czerwone flagi. Istotą dzisiejszego święta jest praktyczny wymiar patriotyzmu – nasza codzienna nauka i wspólna praca. Praca dla dobra Ojczyzny, bo pamięć to niezbędny, ale jedynie fundament naszej narodowej tożsamości. Fundament, na którym mamy budować dalej. Wznosić najważniejszą budowle, dzień po dniu, realizować projekt marzeń naszych ojców i naszych marzeń – Polskę. Gdyż jak pisał Norwid, „wszystko bierze swoją moc z ideałów, heroizm nie jest w samych bitwach, ale na wszystkich polach życia i nieustannie”. Naszym polem życia, najbliższym miejscem, jest to miejsce – Piotrków Trybunalski. To tutaj również budujemy przyszłość Polski. powiedział K.Chojniak.

Następnie apel poległych odczytał por. Emil Lewtak. Po nim żołnierze z Kawalerii Powietrznej oddali salwę honorową.

Podczas uroczystości kwiaty przed pomnikiem Grobu Nieznanego Żołnierza.złożyli: Prezydent Piotrkowa Krzysztof Chojniak, zastępca prezydenta Andrzej Kacperek i Marian Błaszczyński Przewodniczący RM. Powiat Piotrkowski reprezentowali: starosta Piotr Wojtysiak, Przewodniczący Rady Powiatu Bernard Matyszewski oraz Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Michał Szymański. Kwiaty składali także parlamentarzyści: Cezary Grabarczyk i Grzegorz Lorek a także przedstawiciele instytucji, organizacji i stowarzyszeń działających w Piotrkowie.

0 0 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!