GminyWażne wiadomościWolbórzWydarzenia

Pierwsze miodobranie w Wolborzu

Są pierwsze efekty projektu „Pszczoła w mieście”, który został rozpoczęty jesienią zeszłego roku w Wolborzu. – Mamy mód samorządowy, który osobiście  wydobywali z pasieki urzędnicy na czele z Burmistrzem – mówią urzędnicy.

Przypomnijmy, że nieopodal Szkoły Podstawowej w Wolborzu, w lasku, utworzony został w 2022 r. teren zieleni z ulami wraz ze ścieżką edukacyjną. Ule i pszczoły mają się tam doskonale. Teren jest ogrodzony, a otacza go piękny starodrzew lip i akacji. Kilka dni temu ule z rodzinami pszczół zostały przewiezione do miejsca gdzie miód został wydobyty z uli i rozlany w słoiki. Miód zostanie rozdany wśród mieszkańców i gości odwiedzających Wolbórz. W akcji pobierania miodu wzięli udział urzędnicy na czele z Andrzejem Jarosem burmistrzem Wolborza oraz przewodniczącym Rady Miejskiej Zbigniewem Klewinem. 

– Cieszę się, że projekt nam się udał w pełni. Wolbórz mając tradycje miodosytnictwa ma własną pasiekę i miód wyprodukowany przez nasze samorządowe pszczoły. Uśmiecham się, ponieważ my sami uwijamy się teraz jak te pszczoły by miód szybko z ramek trafił do słoików. Mamy też gotowe etykiety by nasz samorządowy miód trafił do mieszkańców. Dziękuje mojemu koledze z urzędu Arturowi Łukasińskiemu, który prywatnie jako pszczelarz opiekuje się naszą pasieką i nadzoruje dzisiaj cały proces wydobywania miodu z uli. – powiedział Andrzej Jaros Burmistrz Wolborza. 

Wolbórz dostał 61 tysięcy złotych na projekt „Pszczoła w mieście – Ogrody przyjazne naturze”. Projekt został zrealizowany, ale już jest nowy opracowany przez urzędników pod tytułem „SŁODKIE SEKRETY PSZCZÓŁ”. Całość zadania opiewa na kolejne 90 tysięcy złotych, z czego dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi to ponad 73 tysiące złotych.

Celem realizacji kolejnego zadania „Słodkie sekrety pszczół” jest utworzenie terenu zieleni z elementami małej infrastruktury w przestrzeni ogólnodostępnej dla mieszkańców, utworzenie ścieżki edukacyjnej, wykonanie nasadzeń zielonych i kwietnych alei z wykorzystaniem tradycyjnych odmian roślin miododajnych, organizacja wycieczki jednodniowej do Pasieki w Lipce, warsztaty z pszczelarzami oraz konkurs ekologiczny zakończony festynem ekologicznym z okazji Dnia Dziecka. Obecnie teren przeznaczony na realizację projektu jest niezagospodarowany, pokryty nieurodzajną ziemią, która porośnięta jest chwastami i trawą. Na istniejącej polanie zostanie wykonana łąka kwietna i obsadzone drzewa i krzewy miododajne. 

Realizacja inwestycji stać się może również impulsem dla mieszkańców do tworzenia na swoich podwórkach miejsc przyjaznych pszczołom, bogatych w rośliny miododajne, tworzenia łąk kwietnych, a także zwiększania powierzchni trenów zielonych kosztem popularnej kostki brukowej. Projektowanie przestrzeni miejskiej jest niezwykle istotnym elementem, który wymaga współpracy wielu jednostek i organizacji – do czego zachęca Andrzej Jaros burmistrz Wolborza. 

0 0 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!