Piotrków TrybunalskiWażne wiadomościWydarzenia

Pierwsze autobusy elektryczne wyjechały na ulice Piotrkowa

7 autobusów elektrycznych dołączyło do taboru piotrkowskiego MZK. Nowe pojazdy wyruszyły w trasę w środę (27.09). – W planach jest zakup kolejnych 10 „elektryków” – powiedział podczas porannego spotkania z dziennikarzami prezydent miasta Krzysztof Chojniak.

Do dotychczasowych 6 miękkich hybryd, dołączyło dzisiaj 7 autobusów zeroemisyjnych. – To bardzo nowoczesne i komfortowe autobusy. Myślę że sprostają oczekiwaniom mieszkańców naszego miasta, ale także i tych, którzy przyjadą do Piotrkowa. Aktualnie czekamy na wyprodukowanie kolejnych zamówionych już 5 pojazdów, a te do Piotrkowa trafią w przyszłym roku. Będzie to już 18 ekologicznych pojazdów – mówił prezydent Krzysztof Chojniak.

Pasażerowie zdają się być zadowoleni z nowych pojazdów. – Jeździ się tym autobusem dosyć wygodnie, widać że jest nowy. Jedynym minusem może być to, że rano w tych autobusach jest trochę ciasno, bo sporo młodzieży jeździ nimi do szkoły. Sama codziennie jeżdżę autobusem – mówiła jedna z uczennic TPS.

Informacje techniczne o autobusach przekazał Rafał Zajas z firmy Solaris. – To autobusy 12-metrowe. Posiadają baterie o pojemności 350 kWh, pozwala na przejazd ponad 230 km na jednym ładowaniu. Jednak dzięki temu, że mamy na pętlach szybkie ładowarki, to zasięg tych autobusów jest praktycznie nieograniczony. W związku z tym, będą mogły jeździć cały dzień na liniach bez konieczności zjazdu na doładowanie w zajezdni. Oczywiście takie doładowania nocne jest potrzebne, żeby baterie sformatować, przygotować autobusy do jazdy na drugi dzień. Warto dodać, że te pojazdy poza tym że mają bojler elektryczny, mają też pompę ciepła, czyli ekologiczne ogrzewanie – mówił Zajas. – Posiadają także nowoczesny system informacji pasażerskiej, monitoring do obserwacji całego toru jazdy prawej strony, a pozostałe wyposażenie jest identyczne jak ze znanych już mieszkańcom Piotrkowa autobusów hybrydowych – dodał przedstawiciel Solarisa.

Zasada korzystania z pantografu jest taka, by doładowywać autobus co drugi kurs. Zajmuje to średnio 20 minut.

5 1 vote
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!