GminyNadchodzące wydarzeniaWażne wiadomościWydarzenia

Październikowa sesja Parlamentu Europejskiego

W poniedziałek 2 października rozpocznie się sesja plenarna Parlamentu Europejskiego w Strasburgu. Posłowie zajmą się m.in. europejskim aktem o wolności mediów, rosnącymi kosztami utrzymania w Europie oraz zarzutami dotyczącymi państw członkowskich wydających wizy w strefie Schengen w zamian za łapówki.

Pierwszego dnia sesji odbędzie się debata plenarna z Komisją Europejską nad tym, jak zapewnić pomoc najbardziej potrzebującym w szerszym kontekście rosnącej niepewności w Europie. Niedawny gwałtowny wzrost cen energii spowodowany rosyjską inwazją na Ukrainę, doprowadził również do ogromnego wzrostu cen żywności i spowodował wzrost inflacji oraz kosztów utrzymania w UE. W poniedziałek odbędzie się także debata nad nowymi przepisami służącymi ochronie pracowników w UE przed zagrożeniami dla zdrowia związanymi z azbestem i ulepszeniu wczesnego wykrywania azbestu. Dyrektywa zmniejsza limit narażenia zawodowego na azbest i wzywa do stosowania bardziej nowoczesnej i dokładnej technologii wykrywania obecności cienkich włókien azbestu. Pierwszego dnia sesji posłowie omówią także nowy instrument handlowy, chroniący UE przed szantażem gospodarczym. Nowe zasady mają powstrzymać kraje trzecie przed zmuszaniem UE lub państw członkowskich do zmian polityki przy użyciu nacisku gospodarczego i umożliwić UE podjęcie działań zaradczych.

We wtorek posłowie omówią wstępne sprawozdanie posłów Jana OLBRYCHTA i Margaridy MARQUES ws. wniosku dotyczącego śródokresowej rewizji wieloletnich ram finansowych na lata 2021–2027. Drugiego dnia sesji odbędzie się debata nad europejskim aktem o wolności mediów. Parlament chce, aby akt zobowiązał państwa członkowskie do zapewnienia pluralizmu mediów i ochrony niezależności mediów przed ingerencją rządową, polityczną, gospodarczą lub prywatną. We wtorek po południu podczas debaty plenarnej posłowie omówią z Komisją Europejską zarzuty dotyczące państw członkowskich wydających wizy w strefie Schengen w zamian za łapówki. 27 września Niemcy ogłosiły kontrole wyrywkowe na swoich granicach z Polską i Czechami, podając jako główny powód walkę z przemytnikami ludzi. W sumie siedem państw członkowskich ma obecnie tymczasowe kontrole graniczne między krajami strefy Schengen. Drugiego dnia sesji odbędzie się także debata na temat postępów Mołdawii na drodze do UE. Po inwazji Rosji na Ukrainę, Mołdawia złożyła wniosek o członkostwo w UE w marcu 2022 roku, a w czerwcu 2022 roku uzyskała status państwa kandydującego do UE. W kwietniu 2023 roku Parlament Europejski wezwał do rozpoczęcia rozmów akcesyjnych z tym krajem, jeśli Mołdawia przejdzie dziewięć etapów niezbędnych do rozpoczęcia negocjacji, określonych przez Komisję Europejską.

W środę podczas uroczystego posiedzenia w Parlamencie Europejskim wystąpi prezydent Czech Petr Pavel. Posłowie omówią również przypadki łamania praw człowieka, zasad demokracji i państwa prawa na świecie. Zagłosują także nad projektem rezolucji ws. znormalizowanych wymiarów bagażu podręcznego linii lotniczych.

Ostatniego dnia sesji posłowie zajmą się nową europejską strategią na rzecz lepszego internetu dla dzieci (BIK+), klasyfikacja, oznakowaniem i pakowaniem substancji i mieszanin oraz kwestią oczyszczania ścieków komunalnych.

0 0 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!