Piotrków TrybunalskiWydarzenia

Pamiątkowa tablica wróciła na swoje miejsce

W Piotrkowie ponownie odsłonięto tablicę upamiętniającą udział tutejszej młodzieży w strajku szkolnym z 1905 roku. Tablicę odsłonili jak przed laty – członkowie Towarzystwa Przyjaciół Piotrkowa Trybunalskiego. Towarzyszyła im Wiesława Olejnik, wiceprzewodnicząca Rady Miasta.

Pierwsza tablica umieszczona była na frontonie budynku 28 lat temu. Wykonana była z brązu, co niestety przyciągnęło złomiarzy którzy ukradli ją i prawdopodobnie sprzedali w jednym ze skupów metali kolorowych. – Wiele razy pytano nas gdzie jest tablica. Po latach, zdecydowaliśmy się zrobić następną – mówi Waldemar Domarańczyk, prezes TPPT, który podczas odsłonięcia tablicy, przypomniał historię strajku. – 1 grudnia 1905 roku, rozpoczęła strajk młodzież gimnazjum męskiego (dzisiejsze I LO). Kilka godzin później, do swoich kolegów, dołączyły uczennice z gimnazjum żeńskiego (wtedy była to pensja Henryki Domańskiej, później Heleny Trzcińskiej, a dzisiaj II LO). Tak się zaczął ten strajk. Przyszły prześladowania i więzienia. Kiedy wydawało się, że po walce młodzieży nic nie zostało, do carskich władz okupacyjnych dotarło, że muszą zrobić pewien gest w stosunku do mieszkańców Piotrkowa, i dwa lata później, w 1907 roku, w tym budynku rozpoczęła pracę Szkoła Polska – powiedział W.Domarańczyk.

Warto dodać, że tablicę na ścianie budynku zainstalowali pracownicy Piotrkowskich Wodociągów i Kanalizacji. – To nie pierwszy raz kiedy nasi ludzie pomagają. Od wielu lat przygotowujemy statuetkę “Złotej Wieży Trybunalskiej”. Z resztą uważam, że spółka miejska powinna wykonywać nie tylko te podstawowe zadania do których została powołana, ale nasi pracownicy mogą wykonywac także “drobne rzeczy” na rzecz mieszkańców Piotrkowa, za co serdecznie im dziękuję – mówi w rozmowie z nami Michał Rżanek, prezes PWiK i jednocześnie wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Piotrkowa.

0 0 vote
Article Rating

Powiązane artykuły

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x