GminySulejówWażne wiadomościWydarzenia

Ostatnia droga mł. bryg. Macieja Dobrakowskiego

Tłumy pożegnały zmarłego w miniony piątek mł. bryg. Macieja Dobrakowskiego, wieloletniego rzecznika prasowego Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Piotrkowie Trybunalskim, a także zastępcę dowódcy tutejszej JRG. Nabożeństwu w kościele parafialnym w Sulejowie przewodniczył ks. Grzegorz Gogol. Maciejowi Dobrakowskiemu w ostatniej drodze towarzyszyli koledzy, znajomi i przyjaciele, sąsiedzi, a także poczty sztandarowe wielu jednostek strażackich z całego powiatu. Maciej Dobrakowski miał 50 lat, w straży pożarnej służył przez 23 lata. W swojej strażackiej karierze odznaczony był: Krzyżem Zasługi za Dzielność, Brązowym Medalem za Długoletnią Służbę, Brązową i Srebrną Odznaką Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej, Brązowym, Srebrnym i Złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa.

Poniżej krótkie wspomnienia przygotowane przez kolegów z KM PSP w Piotrkowie:

Sulejów 23.11.2022 r.

Blisko 23-letnia służba w Państwowej Straży Pożarnej jest niewątpliwie znaczącym etapem w Pańskim życiu. W tym czasie z oddaniem i poświęceniem wykonywał Pan powierzone obowiązki przyczyniając się w znacznym stopniu do zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom powiatu piotrkowskiego i miasta Piotrkowa Trybunalskiego.

– takimi słowami Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Piotrkowie Trybunalskim żegnał mł. bryg. Macieja Dobrakowskiego, kiedy ten w dniu 27 lutego 2017 roku kończył służbę w piotrkowskiej jednostce.

Część z obecnych tutaj funkcjonariuszy poznało Maćka znacznie wcześniej, kiedy to 16 sierpnia 1993 r. rozpoczął służbę i naukę w Szkole Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie.

Podczas nauki w Szkole Głównej Służby Pożarniczej pełniąc służbę w podziale bojowym uczestniczył w wielu akcjach ratowniczych. Jedna z nich była szczególnie ważna.

Jako podchorąży wraz z kolegami dowodzeni przez kpt. Ireneusza Naworola udali się do pożaru w budynku mieszkalnym wielorodzinnym. Na miejscu zastali rozwinięty pożar jednego z lokali na parterze. Dowódca akcji wraz z Maciejem udali się na rozpoznanie. Drzwi do mieszkania były zamknięte. Wyważyli je, weszli do środka i przeszukali. W łazience odnaleźli nieprzytomną lokatorkę, którą ewakuowali i przekazali medykom. Szybka i zdecydowana akcja pozwoliła na uratowanie życia kobiety.

Za tą akcję na wniosek Ministra Spraw Wewnętrznych pchor. Maciej Dobrakowski oraz kpt. Ireneusz Naworol zostali odznaczeni przez Prezydenta RP KRZYŻEM ZASŁUGI ZA DZIELNOŚĆ.

Jest to wyróżnienie, które dla Macieja jako młodego strażaka z całą pewnością było wyjątkowe. W swojej skromności nigdy sam nie chwalił się swoimi dokonaniami. Służbę na rzecz obywateli i ojczyzny traktował jako naturalny obowiązek.

Szkołę Główną Służby Pożarniczej ukończył 7 kwietnia 1997 roku uzyskując tytuł inżyniera pożarnictwa. Pierwszy stopień oficerski otrzymał 10 maja 1997 r.

Większość z nas poznała Maćka 1 czerwca 1997 r. kiedy rozpoczął służbę w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Piotrkowie Trybunalskim.

Służbę w tutejszej komendzie rozpoczął jako Dowódca sekcji, szybko zyskując zaufanie i szacunek kolegów ze zmiany służbowej. Kolejnymi służbami już jako strażak piotrkowskiej jednostki tylko potwierdzał swoją dzielność, ale też rozwagę i mądrość.

Zaangażowanie i profesjonalizm jakie cechowały Maćka, szybko zostały dostrzeżone przez przełożonych, którzy 1 stycznia 1999 r. skierowali Go do służby w wydziale kontrolno-rozpoznawczym Komendy Miejskiej PSP w Piotrkowie Trybunalskim, gdzie kolejno zajmował stanowiska:

01.01.1999 Młodszego oficera w Wydziale Kontrolno–Rozpoznawczym

01.01.2001 Oficera w Wydziale Kontrolno–Rozpoznawczym

01.01.2002 Specjalisty w Wydziale Kontrolno–Rozpoznawczym

01.11.2006 starszego specjalisty w Wydziale Kontrolno–Rozpoznawczym

Od lipca 2007 roku pełnił obowiązki oficera prasowego Komendanta Miejskiego PSP w Piotrkowie Trybunalskim. Również w tym obszarze wykazał się niebywałym profesjonalizmem. Jako twarz i głos naszej komendy często relacjonował przebieg działań ratowniczo-gaśniczych ale brał też udział w akcjach promujących bezpieczeństwo na terenie powiatu piotrkowskiego i m. Piotrkowa Trybunalskiego.

Rok 2009 przyniósł zmiany w życiu służbowym Maćka. Z dniem 4 maja został awansowany do stopnia młodszego brygadiera, a następnie 1 września 2009 roku został mianowany na stanowisko Zastępcy Dowódcy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej. Wrócił do tego co najbardziej cenił w służbie, do bezpośredniego udziału w działaniach ratowniczych i niesienia pomocy osobom potrzebującym.

Maciej nigdy nie zaprzestał podnoszenia swoich kwalifikacji. W roku 2008 wrócił do Szkoły Głównej Służby Pożarniczej, gdzie podjął studia magisterskie. Ciekawostką jest, że los ponownie połączył Maćka i brygadiera Ireneusza Naworola, tym razem w rolach dyplomanta i promotora. Zaangażowanie Maćka wsparte przez Promotora zaowocowały uzyskaniem z dniem 24 września 2010 r. tytułu magistra inżyniera pożarnictwa.

Mimo, że służba w jednostce ratowniczo-gaśniczej była największą pasją Maćka, to 10 lat spędzonych w prewencji nie traktował jako zmarnowanych. Wręcz przeciwnie. Ciągle poszerzał swoją wiedzę z zakresu ochrony przeciwpożarowej. Zdobyta wiedza i umiejętności wykorzystywane były nie tylko w macierzystej komendzie ale również poza nią w pracach zespołów zadaniowych Łódzkiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej.

Lata doświadczenia w służbie kontrolno-rozpoznawczej oraz ciągłego poszerzania wiedzy i zainteresowań otworzyły przed Maćkiem nowe możliwości. 30 września 2016 roku mł. bryg. Maciej Dobrakowski dołączył do grona rzeczoznawców do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych.

Przypomnę, że to Maciek 3 maja 1998 r. jako Dowódca Pocztu Sztandarowego odbierał Sztandar Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej. Dzisiaj ten Sztandar żegna.

Służbę w Państwowej Straży Pożarnej zakończył 27 lutego 2017 r.

W czasie służby został odznaczony:

Krzyżem Zasługi za Dzielność

Brązowym Medalem za Długoletnią Służbę

Brązową i Srebrną Odznaką Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej.

Brązowym, Srebrnym i Złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa

Cześć Jego pamięci.

5 1 vote
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!