Piotrków TrybunalskiWażne wiadomościWydarzenia

Odszedł Ben Helfgott

W miniony piątek (16.06) w wieku 93 lat zmarł – związany z Piotrkowem – Sir Ben Helfgott polski Żyd, od lat mieszkający w Wielkiej Brytanii. Za zasługi dla tego kraju otrzymał tytuł szlachecki.

Ben Helfgott od wczesnych lat dzieciństwa związany był z Piotrkowem Trybunalskim. Tutaj się wychował, ale również trafił do pierwszego w Europie getta, jakie w naszym mieście dla ludności żydowskiej utworzyli niemieccy okupanci. Mimo tragicznych doświadczeń z Piotrkowa, po wojnie często odwiedzał nasze miasto. Szczególnie w trakcie organizowanych Szabatonów, czyli cyklicznych spotkań potomków Żydów, którzy kiedyś mieszkali w Piotrkowie.

Podczas wojny stracił prawie wszystkich bliskich. Przeżył tylko on i jego młodsza siostra. Matka z drugą siostrą zostały zamordowane w lesie wolborskim. Ojciec zginął w obozie koncentracyjnym. Był więźniem obozów Buchenwald i Theresienstadt. Jako dziecko był wykorzystywany przez Niemców do ciężkiej pracy w jednej z hut szkła.

Jako dorosły człowiek zajął się sportem – podnoszeniem ciężarów. Był dwukrotnym uczestnikiem igrzysk olimpijskich – w Melbourne w 1956 roku i Rzymie w 1960.
Odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim i Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej. W 2018 roku w docenieniu zasług dla Wielkiej Brytanii odebrał z rąk królowej Elżbiety II tytuł szlachecki.

O śmierci Bena Helfgotta napisał na Twitterze m.in. premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak:

Sir Ben Helfgott przeżył holocaust, był brytyjskim olimpijczykiem, światowym pionierem edukacji na temat holokaustu oraz dziadkiem dziewięciorga wnucząt. Ben przeżył to co najgorsze dla ludzkości. Jego dziedzictwo jest ostatecznym triumfem nad tą ciemnością” – czytamy we wpisie.

Ben Helgott zmarł w miniony piątek (16 czerwca) w wieku 93 lat.

0 0 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!