GminyGorzkowiceWażne wiadomościWydarzenia

Odnowiony pomnik na cmentarzu cholerycznym

Na cmentarzu cholerycznym, który znajduje się na skraju lasu między miejscowościami Szczepanowice i Bujnice odnowiono znajdujący się tam pomnik. W latach 1866 i 1873 w czasie epidemii cholery pochowani byli tu mieszkańcy z tych dwóch wsi. W 1918 roku ks. Christoph proboszcz parafii Mierzyn, chcąc najprawdopodobniej upamiętnić zakończenie I wojny światowej ufundował krzyż – kapliczkę na której widnieją daty pochówków: 1866 i 1873. Według badań na tym cmentarzu spoczywa ponad stu parafian z Mierzyna i Gorzkowic.

W 2023 r. przeprowadzono prace porządkowe i kapliczka została przebudowana przez Roberta Wachurę i Marka Korpasa – członków stowarzyszenia „Trójrzecze. Nad Pilicą, Luciążą i Czarną” a także mieszkańców Daniszewic. – Renowacja była możliwa dzięki środkom z gminy Gorzkowice a także przeprowadzonej zbiórki pieniężnej w parafii Mierzyn oraz wsparciu osób prywatnych. Serdecznie dziękuję wszystkim zaangażowanym  za trud i pracę włożoną przy renowacji i odświeżaniu cmentarza cholerycznego  – powiedział wójt gminy Gorzkowice Alojzy Włodarczyk.

Uroczystego poświęcenia dokonał ks. Ryszard Bryłka i ks. Mirosław Orzechowski. W uroczystości uczestniczyli oprócz wójta Alojzego Włodarczyka, sekretarz gminy Iwona Kadir, Przewodnicząca Rady Gminy Aneta Karbowiak, Piotr Grabowski, oraz sołtysi Gorzkowic, Szczepanowic i Bujnic a także mieszkańcy okolicznych miejscowości.

5 2 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!