Piotrków TrybunalskiWażne wiadomościWydarzenia

„Oddolna demokracja – jak to robić?”

„Oddolna demokracja – jak to robić?” to hasło sobotnich warsztatów i debaty jaką przygotowali działacze Inicjatywy Referendalnej Piotrków Trybunalski 2023.

– Demokracja to nie tylko słowo na papierze, to przede wszystkim wspólne podejmowanie decyzji i wzmacnianie pozycji mieszkańców w życie swojego miasta – mówi Mariusz Maciołek, jeden z organizatorów spotkania. – Dzisiejsza rzeczywistość pokazuje, że musimy zawalczyć o narzędzia partycypacyjne np. konsultacje społeczne bo nie czujemy i nie mamy do tego woli politycznej. W Piotrkowie Trybunalskim, jak w wielu innych miastach, nie brakuje problemów i wyzwań, na które mieszkańcy potrzebują odpowiedzi. Ceny ciepła, maszty telekomunikacyjne, budowa betoniarni czy planowany blok deweloperski – to tylko niektóre z kwestii, które budzą nasze obawy. Niestety, często brak jasnych odpowiedzi na pytania, gdzie i do kogo można się zwrócić z tymi problemami – dodaje Maciołek.

Lokalna władza nie zawsze jest gotowa lub w stanie pomóc w rozwiązaniu kłopotów mieszkańców. To właśnie wtedy powinna zadziałać bliskość obywateli. To nasz udział, nasze opinie mają wpływ na nasze codzienne życie. Brak zaufania do władzy lokalnej to brak zainteresowania i równocześnie przyzwolenie na nie zawsze mądre decyzje. Przypominamy, że demokracja nie jest nam dana raz na zawsze. My musimy o nią walczyć by wypełniać obywatelskie obowiązki i być odpowiedzialnym i zaangażowanym w życie naszej społeczności lokalnej. A to wszystko by świat, w którym żyjemy stawał się lepszy. Apelujemy do mieszkańców Piotrkowa Trybunalskiego, zacznijcie korzystać z prawa do demokracji. Zaangażujcie się i uczestniczcie w działaniach, które nastawione są na jeden wynik: wolność. Życie w demokracji oznacza gwarancję poszanowania obywatela jako osoby, gdyż liczy się każdy głos – dodaje Agnieszka Chojnacka z inicjatywy RPT2023.

W Piotrkowie Trybunalskim nie mamy czasu na papierową demokracje. Dlatego podejmujemy działania skierowane wyłącznie na wzmocnienie świadomości społecznej mieszkańców. Nasze działania mają na celu kreowanie nowych liderów, wolnych od stereotypów i uprzedzeń, odważnej, obiektywnej, a przede wszystkim świadomej i aktywnej grupie społeczności lokalnej. Dlatego zapraszamy na spotkanie przy kawie w Hotelu B&B w Piotrkowie Trybunalskim, aby wspólnie rozmawiać, uświadamiać wagę i znaczenie aktywnego uczestnictwa w sferze publicznej „zwykłego Kowalskiego” – dodaje Mariusz Maciołek.

Początek warsztatów o godzinie 15:00 w hotelu B&B przy ulicy „Grota” Roweckiego 5. Po warsztatach o 19:00 rozpocznie się debata społeczna na temat inicjatywy referendalnej.

0 0 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!