Piotrków TrybunalskiWażne wiadomościWydarzenia

Od soboty wnioski o 500+ dla uchodźców

Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie przyznawał i wypłacał środki z programu Rodzina 500+ obywatelom Ukrainy, którzy przybyli legalnie z Ukrainy do Polski po 23 lutego 2022 r. w związku z działaniami wojennymi. Specjalny wniosek o 500+ w języku ukraińskim będzie można składać elektronicznie już od soboty.

Aby złożyć elektroniczny wniosek o 500+ uchodźca będzie musiał posiadać m.in. specjalny PESEL, konto w banku w Polsce oraz polski numer telefonu.

W najbliższy weekend Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zorganizuje specjalną akcję „Weekend dla Ukrainy”. W sobotę i niedzielę w różnych miejscach w Polsce placówki ZUS będą otwarte dla obywateli Ukrainy, którzy chcą złożyć wniosek o 500+.

W placówkach ZUS pracownicy pomogą wszystkim zainteresowanym założyć profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS) i złożyć wniosek o świadczenie 500+. Wykaz otwartych w weekend placówek będzie zamieszczony na stronie internetowej Zakładu.

Na terenie województwa łódzkiego otwartych będzie w sumie 17 placówek, gdzie przy 60 stanowiskach będzie prowadzona obsługa uchodźców. Warto zajrzeć na naszą stronę internetową, tam będzie informacja o tym, które z placówek będą otwarte i w który dzień weekendu. Uchodźcy będą mogli nas odwiedzać w godzinach od 9:00 do 15:00 – informuje Monika Kiełczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa łódzkiego. – Dodam, że jednocześnie w tych dniach pracownicy jednostek np. z Bełchatowa i Łodzi znajdą się też w miejscach gdzie mają zakwaterowanie uchodźcy i tam przy naszych mobilnych stanowiskach także będzie odbywała się obsługa. – dodaje rzeczniczka.

W poniedziałek ZUS uruchomił specjalną linię telefoniczną w języku ukraińskim i polskim w sprawie świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy. Wśród obsługujących infolinię są uchodźcy z Ukrainy.

Infolinia jest dostępna w dni robocze – od poniedziałku do piątku – w godzinach od 8.00 do 18.00 pod numerem 22-444-02-55 (opłata według stawek operatorów). Pytania dotyczące świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy można też przesyłać e-mailem na adres UA@zus.pl.

Konsultanci infolinii udzielają informacji o rodzajach świadczeń rodzinnych przyznawanych i wypłacanych przez ZUS, o tym, jak wypełnić i wysłać wniosek, jak zarejestrować profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Te informacje są publikowane również na stronie internetowej ZUS w języku ukraińskim.

Uchodźcy z Ukrainy na mocy specjalnej ustawy poza 500+ będą mogli starać się także o Dobry start, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy oraz o dofinansowanie pobytu w żłobku przez okres zamieszkania lub pobytu z dziećmi w Polsce.

Jednostki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych otwartych w „Weekend dla Ukrainy”, w godzinach
od 9:00 do 15:00, na terenie oddziału w Tomaszowie Mazowieckim i podległe mu jednostki:

Oddział w Tomaszowie Mazowieckim, ul. Prezydenta Ignacego Mościckiego 40/42 – 27 marca

Inspektorat w Opocznie, ul. Moniuszki 1 – 26 marca

Inspektorat w Piotrkowie Trybunalskim , ul. Armii Krajowej 9 – 26 marca

Inspektorat w Radomsku, ul. Piastowska 24 a – 26 marca

Inspektorat w Skierniewicach, al. Niepodległości 5 – 26 i 27 marca

Biuro Terenowe w Rawie Mazowieckiej, ul. Solidarności 1a – 26 marca

3 2 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!