KulturaSulejówWolbórz

Obchody dla Niepodległej w Wolborzu i Sulejowie

Msza za Ojczyznę, kwiaty pod pomnikiem dla Marszałka Piłsudskiego oraz koncert Plateau, tak przebiegały uroczystości 100-lecia odzyskania niepodległości w Wolborzu.

Wolbórz świętował 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości od pierwszych dni stycznia tego roku. Szereg wydarzeń organizowanych przez wszystkie organizacje, stowarzyszenia i placówki oświatowe swój finał miały 14 października, kiedy to na wolborskim rynku uroczyście odsłonięto pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, a w kolegiacie zaśpiewał Państwowy Ludowy Zespół Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Wszystkie te inicjatywy, wydarzenia, koncerty, konkursy, prelekcje były efektem współpracy wolborskiej społeczności skupionej w Gminnym Komitecie Obchodów Niepodległej, powołanym w czerwcu 2017 roku przez Andrzeja Jarosa, burmistrza Wolborza. Podsumowanie uroczystości odbyło się w dniu Narodowego Święta 11 listopada 2018 r., kiedy to w kolegiacie odprawiona została msza święta za Ojczyznę, po której mieszkańcy gminy, władze samorządowe z towarzyszącymi pocztami sztandarowymi złożyli kwiaty pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Uwagę wszystkich zwrócił Andrzej Kotlicki z Muzeum Pożarniczego, ucharakteryzowany na Marszałka Józefa Piłsudskiego, który towarzyszył burmistrzowi, przewodniczącemu Rady Miejskiej i Elżbiecie Bijoch w trakcie składania kwiatów pod pomnikiem Marszałka.

– Szczególne słowa podziękowania kieruje do Bogdan Szulca, dotychczasowego przewodniczącego Rady Miejskiej, który w sposób wyjątkowy spajał, przygotowywał i dbał o przebieg wielu wydarzeń mijającego roku, które odbywały się w ramach 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Dziękuję – mówił Andrzej Jaros, burmistrz Wolborza. Zgromadzona w WCK publiczność miała okazję obejrzeć na dużym ekranie dwa filmy. Pierwszy, przygotowany przez szkołę podstawową w Wolborzu, w którym mieszkańcy mówili o tym, czym dla nich jest niepodległość, oraz drugi film z uroczystości 14 października w Wolborzu.

Wieczór uświetnił koncert zespołu Plateau, który wykonał najbardziej znane piosenki Marka Grechuty, swoje autorskie, a także innych autorów. Występ przypadł publiczności do gustu, co potwierdziła gromkimi brawami, prosząc o bis aż dwukrotnie. Po koncercie zainteresowani mogli nabyć płyty zespołu, były też wspólne zdjęcia.

100-lecie odzyskania niepodległości to sprawa bliska sercom wszystkich Polaków. Narodowe Święto Niepodległości to dla nas jedno z najważniejszych świąt państwowych, w tym roku obchodzone w sposób szczególny. Po 123 latach zaborów nasz kraj odzyskał suwerenność.

W Sulejowie uroczystości rocznicowe trwały dwa dni, ale swój początek miały już 1 marca podczas uroczystej inauguracji w Opactwie Cystersów na Podklasztorzu z udziałem wojewody łódzkiego Zbigniewa Rau. W sobotę, 10 listopada, podsumowanie obchodów odbyło się w Miejskim Ośrodku Kultury, a w niedzielę dwukrotnie na Placu Straży w Sulejowie. Po mszy św. w kościele p.w. św. Floriana, barwny korowód w asyście orkiestry dętej z Witowa, ułanów ze Stowarzyszenia Ułanów im. Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego mjr. Hubala, mażoretek „VIVA” ze Strzelec Wielkich, pocztów sztandarowych oraz asysty wojskowej z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej im. Księcia Józefa Poniatowskiego z Tomaszowa Mazowieckiego, przeszedł na rewitalizowany Plac Straży, gdzie odbyła się część oficjalna obchodów. Odczytany został Apel Pamięci, a liczne delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem przy ul. Krakowskiej.

Wieczorem odbył się synchronizowany pokaz pirotechniczny jednocześnie w trzech miejscach: na Placu Straży w Sulejowie, przy Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Witowie-Kolonii oraz przy OSP w Przygłowie.

0 0 vote
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane artykuły

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x