Piotrków TrybunalskiWażne wiadomościWydarzenia

Nowy tomograf dla Piotrkowa

Skanowanie płuc w 2 – 3 sekundy, całego ciała w kilkanaście sekund. Dokładny obraz i minimalna dawka promieniowania dla pacjenta. Takie właściwości ma nowoczesny tomograf, o który wzbogacił się – dzięki dotacji Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi – Samodzielny Szpital Wojewódzki w Piotrkowie Trybunalskim. W poniedziałek 5 lipca nastąpiło uroczyste otwarcie pracowni tomografii i prezentacja nowego sprzętu.

Dotąd piotrkowska placówka dysponowała jednym tomografem, dlatego pod koniec ubiegłego roku szpital wnioskował do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego o zakup dodatkowego tomografu, z uwagi na pandemię COVID-19 i konieczność przestojów związanych z dezynfekcją pracowni. Dotychczas w placówce było wykonywanych około 5 tys. badań tomograficznych rocznie.

– Ten tomograf to wyjątkowy sprzęt, zaawansowany technologicznie – mówił podczas prezentacji sprzętu wicemarszałek województwa łódzkiego Zbigniew Ziemba. – 3 mln zł to kwota, która została zadysponowana z budżetu województwa poprzez decyzję Zarządu Województwa Łódzkiego i Sejmiku Województwa Łódzkiego.

– Na tym aparacie będą wykonywane przede wszystkim badania związane z COVID-19 – wyjaśniał Marek Konieczko, dyrektor Samodzielnego Szpitala Wojewódzkiego im. Mikołaja Kopernika w Piotrkowie. – Do tej pory mieliśmy jeden tomograf i trudno było nam rozdzielić pacjentów. Obecnie posiadamy dwa aparaty do tomografii komputerowej z górnej półki, adekwatnie do potrzeb szpitala.

Pozwoli to wyeliminować przerwy związane z serwisem lub awarią, ponieważ zawsze jeden aparat może być zastąpiony przez drugi. Wcześniej w przypadku awarii, trzeba było przewozić pacjenta na badanie do innego szpitala.

fot. Sebastian Sołtyszewski, Urząd Marszałkowski

5 1 vote
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!