koronawirusSulejówWażne wiadomościWydarzenia

Notoryczny brak wody w gminie Sulejów. Mieszkańcy tracą cierpliwość! [POSŁUCHAJ]

– Burmistrz pod groźbą kary wydał zakazał podlewania ogródków. Karę, to on powinien dostać za to, że mamy taki wodociąg – mówi zdenerwowana mieszkanka wsi Koło. – Zimą woda jest, ale od kwietnia zaczyna się nasza gehenna. Prawie normalnie z wody możemy korzystać od późnego wieczora do rana. W czasie szalejącego koronawirusa mówi się, by jak najczęściej myć ręce – jak je mamy myć, skoro w ciągu dnia albo nie ma wody w ogóle, albo jeśli już jest, to ciśnienie takie jak krew z nosa – mówi rozżalony mieszkaniec gminy. Mieszkańcom podsulejowskich wsi puszczają nerwy…

Od lat niektórzy mieszkańcy gminy Sulejów mają problem z dostępem do wody. Mieszkańcy Nowej Wsi, Koła, Poniatowa, Dobrej Wody w Sulejowie, Przygłowa, Uszczyna, czy innych rejonów Gminy, nie mogą normalnie żyć, gdyż nie mogą korzystać z wody. W obliczu pandemii koronawirusa, zewsząd płyną informacje o tym, że trzeba często myć ręce, ale w jak mają myć ręce ci mieszkańcy, którzy w kranie nie mają wody, albo mają tylko nocą kiedy śpią. – Prosiliśmy żeby w Przygłowie zrobić przepompownię, ale gdzie tam! Przez Pilicę będą budować kładki, nawet będą budować basen, a tu się nic nie robi. Wracam z pola, człowiek cały zakurzony i brudny, a tu nie ma się w czym wykąpać, więc się siedzi i czeka, a bród gryzie – mówi starszy mężczyzna. – Jak przyjdzie lato, i do tego weekend, to nawet nie ma wody jak nabrać do czajnika. Staram się do południa nabrać pełne wiadro wody i tak korzystam. Gorzej jak zapomnę, bo wtedy trzeba jechać do marketu i kupić wodę w baniakach – relacjonuje kobieta i dodaje. – Jeśli chodzi o zakaz podlewania i groźby burmistrza dotyczące kar, to nie wiem dlaczego my mamy płacić za błędy burmistrza! Przecież ja się z umowy wywiązuję. Regularnie opłacam rachunki za wodę, to wodociągi się z umowy nie wywiązują. Są pieniądze na inne inwestycje typu hala sportowa, basen czy wybetonowanie Placu Straży, a na nasz wodociąg nie ma – dodaje mieszkanka Koła.

KLIKNIJ ŻEBY POSŁUCHAĆ

Niektórzy o ile ich stać, kopią swoje studnie głębinowe, bo prawdopodobnie nie mogą doczekać się gminnego wodociągu z prawdziwego zdarzenia. Tak zrobili rolnicy z Korytnicy, którzy każdego dnia muszą napoić 50 swoich krów. Taka sytuacja, jak mówią mieszkańcy trwa już bardzo długo, ale najgorzej sytuacja przedstawia się na przestrzeni ostatnich 5 lat.

– Nie dalej jak dwa tygodnie temu, była kolejna awaria. Od rana nie było wody. Kładłam się spać o 23:30, to wody jeszcze nie było. Czy w czasie epidemii, nie powinniśmy mieć zapewnionej wody do mycia rąk? Rozumiemy, że jest awaria, czy czy gmina nie powinna podstawić beczkowozu? – pyta retorycznie nasza rozmówczyni.

Mieszkańcy Koła napisali petycję do burmistrza. Dokument dostępny jest w sklepie. Każdy kto chce może go podpisać. – W tej petycji wzywamy burmistrza, by przesunął środki finansowe z inwestycji które nie są pierwsza potrzebą, na te bardziej potrzebne – mówi jeden z mieszkańców.

Basen i sala sportowa. Pewnie ze świecą szukać mieszkańca który powie, że nie są potrzebne, ani hala sportowa, ani pływalnia, ale czy mieszkańcom Gminy bardziej niż basen, przyda się wodociąg z którego bez przeszkód będą mogli korzystać? – Chyba będziemy na nowy basen nosić swoje pranie, tam się będziemy myć, albo stamtąd będziemy czerpać wodę do normalnego życia – mówi z uśmiechem starszy mężczyzna.

W miniony poniedziałek (20.04) redakcja portalu Piotkowski24, przesłała burmistrzowi Wojciechowi Ostrowskiemu kilka pytań dotyczących wodociągu w gminie, jednak do czasu publikacji materiału, odpowiedź nie nadeszła.

5 1 vote
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Mateusz
Mateusz
22 kwietnia, 2020 20:45

W Uszczynie to samo. Woda kapie ledwo z kranu. A obecne ciśnienie w sieci nie daje szans by ciepłą wodę z boilera wypchnąć. Jestem ciekaw ile gospodarstw w naszej gminie jest podpiętych pod ujęcie wody Barburka.
W Uszczynie 2 studnie gdzie mialy/mają być robione ujęcia i nic nie słychać.
Po co kładka nad Pilicą? jak będzie tak sucho to nie będzie potrzebna. Bo na kolanach przejdzie się przez rzekę i majtki będą suche.

Arkadiusz
Arkadiusz
23 kwietnia, 2020 13:57

Obecna sytuacja z brakiem wody w sezonie wiosna-lato w miejscowościach zachodniej oraz północnej części gminy Sulejów trwa od co najmniej 10 lat. Regularnie co roku dotyczy minimum kilku tysięcy mieszkańców gminy. Problem jest notorycznie pomijany przez burmistrza gminy. Jego wszelkie palny, pomysły, wizje odnośnie rozwiązania tego problemu są nieudolne oraz całkowicie nieskuteczne. Proszę burmistrza o przedstawienie działań podjętych przez władze gminy w zakresie poprawy ciśnienia wody (oraz ich kosztów) w czasie ostatnich 10 lat oraz ich praktycznego przełożenia na efekty. Proszę o przedstawienie planu działań na przyszłość z konkretnymi ostatecznymi terminami realizacji. Dlaczego przez ostatnie 10 lat nieustannie, wydawane są… Czytaj więcej »

Polecamy

Back to top button
2
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!
%d bloggers like this: