Piotrków TrybunalskiWydarzenia

Nie żyje prof. Zygmunt Matuszak

Nie żyje prof. UJK prof. zw. dr hab. Zygmunt Matuszak, Kierownik Katedry Bezpieczeństwa Narodowego piotrkowskiej filii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Profesor zmarł w sobotę. Z naszych informacji wynika, że podczas prowadzenia samochodu dostał zawału, stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w ścianę budynku. Do zdarzenia doszło na ulicy Piłsudskiego w Piotrkowie.

Zygmunt Matuszak był doświadczonym nauczycielem akademickim, z ponad 35-letnim stażem, zatrudnionym najpierw w Akademii Obrony Narodowej (w latach 1983 – 2002), gdzie pełnił m. in. funkcję kierownika studiów podyplomowych, a ostatnio w piotrkowskiej filii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Był historykiem historii najnowszej, przedmiotem jego zainteresowań badawczych była historia wojskowości polskiej w latach 1918 – 1945. Doktorat uzyskał w 1990 r. w AON, a stopień dr.hab. w Instytucie Historii UAM w Poznaniu w 2005 r. Jego dorobek naukowy jest wydatny i skrystalizowany. Liczy około 150 pozycji, w tym: 7 monografii książkowych, 3 podręczniki akademickie, około 20 znaczących publikacji oraz ponad 120 artykułów naukowych, recenzji i innych prac.

Opublikował m.in.: „Obrona operacyjna w wojskowości polskiej w latach 1919-1939”, „Obrona operacyjna w wojskowości powszechnej wlatach 1914-1939”, „Armia Czerwona w przededniu najcięższej próby”, „Armia Czerwona w latach 1940-1941”, „Bo wolność krzyżami się mierzy. Dzieje oręża polskiego 1939-1945”. Wypromował kilku doktorów. Był również recenzentem prac doktorskich i wydawnictw akademickich, m.in. PWN.

Kierunek działalności dydaktycznej wyznaczają doświadczenia zawodowe oraz silna identyfikacja z procesem kształcenia studentów. Współpracował z innymi ośrodkami akademickimi w zakresie działalności dydaktycznej i naukowej. W okresie pracy zawodowej był wielokrotnie nagradzany i wyróżniany za osiągnięcia naukowe i dydaktyczne, m. in.: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski czy Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi.

0 0 vote
Oceń temat artykułu
reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane artykuły

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!