GminyRozprzaWażne wiadomościWydarzenia

Narodowe Czytanie w Rozprzy

Gminna Biblioteka Publiczna w Rozprzy dołączyła do ogólnopolskiej akcji „Narodowe Czytanie”. Lekturą tegorocznego wydarzenia było „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. W godzinach przedpołudniowych w Ogrodzie Literackim fragmenty powieści czytali na głos mieszkańcy gminy, czytelnicy rozprzańskiej biblioteki oraz przedstawiciele władz samorządowych.

„Nad Niemnem” to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej, która powstawała w latach 1886–1887, a w formie książki ukazała się w 1888 roku. Utwór podejmuje temat powstania styczniowego, którego 160. rocznica obchodzona jest właśnie w tym roku. „Narodowe Czytanie” organizowane jest przez Prezydenta Rzeczypospolitej od 2012 roku. Zostało zainicjowane lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.

„Narodowe Czytanie” w Rozprzy uświetnił występ utalentowanego Szymona Jeża, ucznia Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. I. J. Paderewskiego w Piotrkowie Trybunalskim. 25 osób otrzymało w prezencie egzemplarz „Nad Niemnem”, który można było opatrzeć pamiątkowym stemplem nadesłanym z kancelarii prezydenta. Na uczestników czekały także okolicznościowe zakładki do książek oraz poczęstunek. Lekturą przyszłorocznego „Narodowego Czytania” będzie „Kordian” Juliusza Słowackiego.

5 1 vote
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Robert
Robert
18 września, 2023 15:52

Narodowe Czytania w Rozprzy mieliśmy dwa. Pierwsze w Bibliotece, drugie o godzinie 17:00 w Muzeum Ziemi Rozprzańskiej.Mieszkańcy naszej Gminy mieli duże możliwości, żeby włączyć się w tę akcję do południa lub popołudniu.Dziękuje wszystkim, którzy zechcieli czytać w Muzeum.

Polecamy

Back to top button
1
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!