Piotrków TrybunalskiWażne wiadomościWydarzenia

Miasto kupi nowe „elektryki”, a MZK „nowe-używane” prawie 10-letnie diesle

Miasto Piotrków zakupi 10 nowych autobusów elektrycznych. Wniosek magistratu zyskał pozytywną opinię Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, które przyzna nam dotację na zakup „elektryków”. Dodatkowo, MZK chce kupić 3 używane autobusy. Jednym z warunków postawionych w przetargu jest wiek pojazdów – nie mogą być starsze niż 10 lat.

Na początku roku miasto Piotrków Trybunalski złożył wniosek do NFOŚiGW w ramach programu „Zielony Transport Publiczny” o dofinansowanie zakupu autobusów elektrycznych oraz infrastruktury do ich ładowania.
Wnioskowaliśmy o dofinansowanie zakupu:

  • 10 autobusów elektrycznych;
  • 3 ładowarek szybkich o mocy do 450kW, które zostaną zlokalizowane na pętlach przy ul. Słowackiego oraz Dmowskiego;
  • 5 ładowarek „wolnych” dwustanowiskowych o mocy do 100kW służących do ładowania autobusów na zajezdni MZK.
    Ponadto projekt zakłada pokrycie kosztów przeszkolenia kierowców oraz pracowników zaplecza technicznego.

W najbliższych dniach odbędą się jeszcze negocjacje, podczas których między NFOŚiGW a Urzędem Miasta zostaną doprecyzowane szczegóły formalno-techniczne dotyczące m.in. ustalenia ostatecznej kwoty dofinansowania, harmonogramu rzeczowo-finansowego oraz efektu ekologicznego.

Co istotne, miasto długo „broniło się” przez zakupem autobusów elektrycznych. Teraz, w związku ze zmianą przepisów, samorządy muszą to zrobić. Zgodnie z ustawą, gmina musi zapewnić odpowiedni udział autobusów zeroemisyjnych w miastach, które liczą przynajmniej 50 tys. mieszkańców. Od 1 stycznia 2021 r. musi być 5% takich pojazdów, od 1 stycznia 2023 r. ich udział ma wzrosnąć do 10%., a od 1 stycznia 2025 r. do 20% wszystkich autobusów.

Tymczasem piotrkowski MZK zamierza zakupić 3 używane autobusy wyprodukowane pomiędzy 2012 a 2015 rokiem. Początkowo spółka miejska czekała na oferty sprzedaży do 9 lipca, jednak w związku z niewielkim zainteresowaniem, przedłużono ten czas do 19 lipca. Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że do MZK wpłynęła tylko jedna oferta i będzie ona teraz analizowana. Jakie wymagania dla „nowych-używanych” stawiała spółka? Oto specyfikacja:

specyfikacja_autobusu

5 2 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!