KulturaNadchodzące wydarzenia

Muzeum promuje Piotrków w Kielcach

Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 4. Pułku Piechoty Legionów w Kielcach zorganizowało 4 września 2021 r. wydarzenie p.n. „1939. Bój o Kielce”, w ramach którego miało miejsce uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej płk. Wacławowi Wilniewczycowi – dowódcy obrony miasta. Warto nadmienić, że wśród obrońców Kielc obok kielczan i żołnierzy z Lublińca, Częstochowy, Dębicy, Tarnowskich Gór, Krakowa, znaleźli się również żołnierze Piotrkowa Trybunalskiego.

Należy także przypomnieć, że Piotrków Trybunalski to miasto, w którym formowany był 4. Pułk Piechoty Legionów Polskich. Weterani tej formacji mieszkali w okresie międzywojennym w Kielcach i służyli w 4. Pułku Piechoty Legionów – kontynuatora tradycji „Czwartaków”. M.in. z tych względów patronat nad wydarzeniem objął również Pan Krzysztof Chojniak – Prezydent Miasta Piotrkowa Trybunalskiego. Wydarzeniu towarzyszył piknik historyczny, w którym obok muzeów z Kielc i regionu świętokrzyskiego, częstochowskiego biura Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, a także grup rekonstrukcyjnych oraz służb mundurowych, uczestniczyło Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim. Na stoisku przygotowana przez piotrkowskie muzeum znalazły się materiały popularyzujące szeroko pojętą tematykę związaną z historią wojskowości, a także foldery promujące Piotrków i wydawnictwa o tematyce niepodległościowej. Tego dnia odwiedzający kielecką Kadzielnię zobaczyć mogli ponadto historyczny sprzęt m.in. broń i wyposażenie używane przez żołnierzy Wojska Polskiego, funkcjonariuszy Policji Państwowej i Straży Granicznej.
W ramach wydarzenia zaplanowana została jeszcze ogólnopolska konferencja naukowa, która odbędzie się 7 października, czyli rocznicę zakończenia działań wojennych na terenie Polski w 1939 r.

Szczegółowa relacja, zdjęcia i filmy z wydarzenia dostępne są tu: https://pl-pl.facebook.com/SRH4ppleg/

0 0 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!