Wydarzenia

Za mundurem… panowie sznurem!

Blisko co piąty funkcjonariusz Policji w województwie łódzkim to kobieta. W garnizonie służbę pełni 5886 policjantów, 1145 to panie. Wśród nich jest 127 oficerów, 328 aspirantów, 509 podoficerów i 181 posterunkowych. Są wśród nich absolwentki tak nietypowych kierunków studiów jak geologia, muzykologia, teologia, wzornictwo czy zootechnika. Każdy kandydat do służby w Policji musi bez względu na płeć spełnić takie same wymagania – informuje KWP.

Kobiety już podczas doboru udowadniają, że są bardzo sprawne fizycznie i cechują się predyspozycjami psychicznymi, istotnymi w tej wymagającej profesji. Podejmując decyzję o wstąpieniu do Policji, najczęściej motywują to po prostu chęcią pomagania ludziom. Patrolują ulice miast, pełnią służbę w ogniwie policji konnej, jako przewodniczki psów służbowych, dzielnicowe, negocjatorki, zabezpieczają ślady kryminalistyczne na miejscach przestępstw, służą w pionie kryminalnym i są niezbędne przy przesłuchaniach pokrzywdzonych przemocą domową i rozmowach z ofiarami przestępstw na tle seksualnym, czy też z nieletnimi. Spotkasz je także coraz częściej podczas kontroli drogowych. Są we wszystkich pionach, a więc prewencyjnym, kryminalnym i w służbach wspomagających. Dzisiaj, choć to nadal zdominowany przez panów zawód, nikt już nie wyobraża sobie Policji bez kobiet. Większość policjantek ma wyższe wykształcenie – 895 na 1145. Najpopularniejsze kierunki, które ukończyły funkcjonariuszki to zarządzanie, prawo, administracja, bezpieczeństwo narodowe/publiczne oraz pedagogika. Osiągają sukcesy zarówno na polu zawodowym, jak i prywatnym. Często możemy pochwalić się ich osiągnięciami sportowymi. Są ambitne i zdeterminowane, godząc obowiązku służbowe z domowymi. Największą grupę stanowią te pomiędzy 10 a 19 rokiem służby, bo aż 480 pań. Kolejna grupa to staż od 5 do 9 lat – 348. Do 4 roku służby jest ich 235. Od 20 do 29 lat – 76 i 6 ze stażem ponad 30 lat.

Wszystkim kobietom, nie tylko w służbach mundurowych, życzymy siły, dzięki której realnym stanie się najbardziej nierealne marzenie… i dużo, dużo uśmiechu!

0 0 vote
Oceń temat artykułu
reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Anonimowo
Anonimowo
7 lutego, 2019 21:02

Tragedia dlaczego liczycie nowoprzyjęte co 4 lata a później 10 lat. Prawda jest taka że z tak duża iloscia kobiet policja traci racje bytu. Ciepłych stołków coraz mniej.

Powiązane artykuły

Back to top button
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!