Fot. Dariusz Kowalski

Minister rolnictwa na otwarciu chlewni w powiecie piotrkowskim

Views: 2100

Nawet 18 000 prosiąt rocznie odchowanych będzie w nowej chlewni w miejscowości Cieślin w gminie Rozprza. Dziś (27.02) inwestycję oficjalnie oddano do użytku. Na otwarcie, oprócz władz gminy, przybył starosta piotrkowski Piotr Wojtysiak oraz Minister Rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

– Cała inwestycja robi imponujące wrażenia i chcę za nią serdecznie podziękować. Od jakiegoś czasu przeżywamy w Polsce wielki kryzys w hodowli świń. Rynek się globalizuje, do gry „wchodzą” producenci z krajów, w których jest lepszy klimat, gdzie nie trzeba stawiać aż tak solidnych budynków, bo jest po prostu ciepło. Niestety przegrywamy też konkurencję technologiczną. Dziś nie wystarczy wkładać serca w swoją ciężką pracę, trzeba to robić na najwyższym poziomie. Dlatego bardzo się cieszę, że ci najlepsi rolnicy budują nowe obiekty, rozwijają i modernizują istniejące, by nadążyć za ciężką konkurencją z takich krajów jak Dania czy Belgia – powiedział podczas otwarcia chlewni Jan Krzysztof Ardanowski.

Słów uznania nie szczędził także Piotr Wojtysiak, starosta piotrkowski. – Bardzo się cieszę, że rolnictwo ziemi piotrkowskiej się rozwija. Wierzę, że dzięki prosiętom tutaj wyhodowanym, będzie mniej tych sprowadzonych z krajów Europy zachodniej. Trzymam kciuki za sukces rodziny Tarnowskich i życzę wszystkiego dobrego – powiedział starosta.

– W chlewni znajdzie się 600 loch i 120 miejsc porodowych. Rocznie wyhodujemy około 18 000 warchlaków – mówi w rozmowie z nami Andrzej Tarnowski. – Oczywiście że są pewne obawy, ale do otwarcia chlewni przygotowywaliśmy się kilka lat. Nie mówię że kondycja polskiego rolnictwa jest dobra, mam jednak nadzieję, że będzie lepiej – dodał Tarnowski.

Komentarzy: 0

Twój adres nie zostanie nigdzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone gwiazdką *