GminyWażne wiadomościWydarzenia

Międzynarodowe Forum Gospodarcze na Podklasztorzu. Przedsiębiorcy z powiatu będą eksportować do Afryki i na Bałkany?

Powiat Piotrkowski po raz pierwszy jest organizatorem Międzynarodowego Forum Gospodarczego, które odbywa się w Hotelu Podklasztorze w Sulejowie. Biorą w nim udział goście z kraju i zagranicy, prelegenci, przedstawiciele dużych, średnich i małych regionalnych przedsiębiorstw.

W naszym forum biorą udział przedsiębiorcy z województwa łódzkiego – głównie z branży rolno-spożywczej, przetwórstwa drewna, włókienniczej oraz IT. Mamy także przedstawicieli Nigerii, przedsiębiorców którzy działają na rynku w Zjednoczonych Emiratach Arabskich czy w Albanii. Frekwencja naszym zdaniem jest imponująca, bo w Forum brało udział ponad 50 przedsiębiorców. Dodatkowo są także przedstawiciele samorządów lokalnych, nie tylko z powiatu piotrkowskiego – powiedział w rozmowie z nami starosta Piotr Wojtysiak, gospodarz Forum. – Za nami trzy panele dyskusyjne. Rozmawialiśmy między innymi na temat współpracy samorządu z biznesem, współpracy zagranicznej, a także przyjrzeliśmy się zagranicznym rynkom zbytu. Co bardzo cieszy, są już pierwsze pozytywne efekty naszego forum, bowiem z kuluarowych rozmów wiem, że niektórzy przedsiębiorcy z naszego powiatu, prowadzą rozmowy na temat rozszerzenia swoich rynków zbytu, na te zagraniczne – dodał starosta.

Oprócz rynków afrykańskich, dostępne dla przedsiębiorców z naszego regionu mogą być także te na Bałkanach.

– Niewiele osób wie, jak chłonny może być rynek w Albanii. Ten kraj to nie tylko turystyka. Pomimo, że nie ma tam wysokorozwiniętego przemysłu, to dosyć szybko się on tam rozwija – mówi Marcin Strumiłło z Wydziału Rozwoju Projektów i Funduszy Zewnętrznych Starostwa Powiatowego w Piotrkowie. – Jeśli chodzi o kraje afrykańskie, to gospodarka rolno-spożywcza w Nigerii dopiero się rozwija. Ten kraj nie posiada jeszcze tak rozwiniętej technologii w produkcji żywności jak Polska. To bardzo chłonny rynek, i dla przedsiębiorców z naszego regionu to spora szansa na rozwój swojego biznesu – dodaje Strumiłło.

Podczas spotkania odbyły się panele z ekspertami:

1) „Współpraca samorządu z biznesem” – w jaki sposób kreować wspólnotę interesów oraz rozbudzić potrzebę angażowania się w inicjatywy lokalne na rzecz rozwoju gospodarczego regionu?

2) „Współpraca zagraniczna, międzynarodowa” – jak kształtować kulturę prokooperacyjną w wymiarze międzynarodowym oraz zwiększyć tempo zaangażowania aktywności na skalę międzynarodową?

3) „Prezentacja rynków zagranicznych” – panel poświęcony autoprezentacjom firm z branż strategicznych dla regionu piotrkowskiego.

5 1 vote
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!
%d bloggers like this: