koronawirusPiotrków TrybunalskiWażne wiadomościWydarzenia

Miasto nie przekaże Poczcie Polskiej spisu wyborców – przynajmniej na razie

Poczta Polska przesłała od Urzędu Miasta wniosek o przekazanie spisu wyborców. Państwowy operator pocztowy chce, by samorząd udostępnił oprócz imienia i nazwiska, numer PESEL i dokładny adres zamieszkania. Anonimowy mail, podpisany jedynie „Z wyrazami szacunku, Poczta Polska” trafił do piotrkowskiego magistratu około 2:30 w nocy w czwartek 23 kwietnia. Poczta, na przekazanie danych dała miasto dwa dni. – Na tę chwilę, nie mamy podstaw prawnych by przekazać Poczcie spis wyborców – powiedział w rozmowie z naszym reporterem Bogdan Munik, sekretarz miasta.

Podobną wiadomość od Poczty otrzymały wszystkie samorządy. Włodarzenie niektórych (jak np. prezydent Gdańska i Sopotu), już wczoraj zapowiedzieli złożenie doniesienia do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa, poprzez próbę wyłudzenie danych wrażliwych.

Jak postąpią władze Piotrkowa? Bogdan Munik, sekretarz miasta, kategorycznie stwierdził w rozmowie z nami, że spis wyborców nie zostanie przesłany do Poczty Polskiej, gdyż nie ma na to żadnych przepisów prawa. – Ten anonim, nie zawierał żadnej podstawy prawnej mocą której, bylibyśmy zobowiązani do udostępnienia danych osobowych co do których zobowiązani jesteśmy do chronienia. Na tę chwilę, w świetle Kodeksu Wyborczego który nadal obowiązuje, art 26 mówi o tym, że Samorząd przygotowuje na 21 dni przed wyborami spis wyborców w dwóch egzemplarzach, z których jeden w przeddzień wyborów przekazuje do Obwodowej Komisji Wyborczej. Ten przepis cały czas obowiązuje i nie został uchylony – informuje Bogdan Munik i dodaje: – Na dzień dzisiejszy, wyborami zajmuje się Państwowa Komisja Wyborcza. Na naszym terenie piotrkowska delegatura Krajowego Biura Wyborczego, która podjęła uchwałę o powołaniu Obwodowych Komisji Wyborczych. Wszystko zatem dzieje się zgodnie z Kodeksem Wyborczym – powiedział sekretarz Bogdan Munik.

Obwodowych Komisji Wyborczych w Piotrkowie jest 41. Nie będą one działać tak jak w poprzednich wyborach, bowiem zazwyczaj członków komisji było 8-9. Teraz średnio to zaledwie 5 osób.

0 0 vote
Article Rating
Tagi

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Kokos
Kokos
24 kwietnia, 2020 08:57

A jak sytuacja w gminach na terenie powiatu, czy dane o spisie wyborców zostały przekazane Poczcie Polskiej?

inny
inny
24 kwietnia, 2020 09:30

A może to fake ? Ktoś chciał zgarnąć bazę danych.

Adams
Adams
24 kwietnia, 2020 11:43

I jeszcze Poczta Polska żąda, żeby nawet hasła na archiwum nie zakładać, na dane wrażliwe. To jest szok i niekompetencja. Nie widzą nawet co to jest profil zaufany, bo piszą “podpis zaufany”. Tragedia.

Wolanin
Wolanin
24 kwietnia, 2020 13:20

Redakcjo proszę dowiedzieć się jak najszybciej co zrobili wójtowie gmin w naszym powiecie. Jeśli moje dane zostały przekazane zgłaszam natychmiast zawiadomienie do prokuratury

Back to top button
4
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Close
Close