Piotrków TrybunalskiWydarzenia

Mamy kolejne partnerskie miasto. Tym razem to chorwacka Petrinja

Chorwacka Petrinja została 10. miastem partnerskim Piotrkowa Trybunalskiego. Umowę o współpracy prezydenci obu miast podpisali w piątek (04.10) na Zamku Królewskim.

„Działając zgodnie z zasadami Deklaracji Praw Człowieka i Europejskiej Karty Samorządu Terytorialnego, przedstawiciele miasta Petrinja (Republika Chorwacji) oraz miasta Piotrkowa Trybunalskiego (Rzeczpospolita Polska) podjęli decyzję zawarcia umowy o partnerstwie tych miast” – brzmi preambuła do umowy partnerskiej, którą sygnowali włodarze obu miast.

– Z Petrinją długo utrzymujemy już relacje. Dziś w zasadzie potwierdzamy naszą wieloletnią, bardzo udaną współpracę. Szczególnie w sferze edukacyjno-kulturowej poprzez wymianę młodzieży, która poznaje język, historię i tradycje naszych krajów. A w przyszłości – mam nadzieję – również o współpracę w sferze gospodarczej. To od nas wszystkich zależy jak mocne i trwałe będą nasze relacje oraz jakie owoce przyniesie – mówił Krzysztof Chojniak, prezydent Piotrkowa Trybunalskiego.

– Dla nas jest to bardzo ważny dzień. Bardzo cieszę się, że możemy czerpać z doświadczenia Piotrkowa. Miasta ważnego z punktu widzenia historii waszego kraju, ale również miasta, które mocno pozyskuje fundusze unijne na swój rozwój. Możemy się od Was tego uczyć. Oczywiście ważna jest współpraca na gruncie wymiany młodzieży i dołożymy wszelkich starań, aby nasze relacje kwitły z każdym rokiem – mówił Darinko Dumbović, prezydent Petrinij.

Uroczystości zakończył koncert Moniuszkowski pt.: “Dźwięki polskiego romantyzmu” w wykonaniu Piotrkowskiej Orkiestry Kameralnej i zaproszonych gości, który odbył się w kościele oo. Jezuitów.

0 0 vote
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x