Wizualizacja pociągu Impuls II w barwach ŁKA

Łódzka Kolej Aglomeracyjna wreszcie dojedzie do Piotrkowa

Views: 448

Jeszcze w tym roku składy Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej dojadą do Piotrkowa i Radomska. Do tej pory składy ŁKA nie dojeżdżały do drugiego co do wielkości miasta w regionie. Pociągi wojewódzkiego przewoźnika kolejowego jeździły do tak znaczących miejscowości jak Ozorków, Zgierz, Swędów czy Zduńska Wola, ale nie do Piotrkowa Trybunalskiego. Teraz się to zmieni – wreszcie.

Przewoźnik kilka miesięcy temu podpisał umowę z firmą Newag S.A. na dostawę 14 pociągów waz z ich utrzymaniem. ŁKA jako pierwsza otrzyma pojazdy nowej generacji IMPULS II. Składy charakteryzują się między innymi mniejszą wagą, większą pojemnością i wyższą niezawodnością.

Nowe pociągi, zgodnie ze specyfikacją przetargową, będą wyposażone m.in. w bezpłatne Wi-Fi, klimatyzację, gniazdka elektryczne z ładowarkami USB, monitory, biletomaty i miejsca na rowery. Ponadto, wyprodukowane dla ŁKA pociągi będą mieć także nowości, takie jak strefa dziecięca ze stołem z nadrukiem gry planszowej i kostką do gry, stoliki podokienne w układzie foteli vis a vis i defibrylatory. Pociągi będą także dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych i będą zgodne z najnowszymi europejskimi normami dotyczącymi bezpieczeństwa. Składy będą osiągały prędkość eksploatacyjną do 160 km/h. Liczba miejsc siedzących w każdym pociągu to 160, w tym 154 stałe.

Zakup kolejnych pociągów pozwoli na rozwój siatki połączeń Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. – Planujemy uruchomienie połączeń ze Skierniewic do Kutna przez Łowicz, z Łodzi do Piotrkowa Trybunalskiego i Radomska oraz z Łodzi do Tomaszowa Mazowieckiego, a po zelektryfikowaniu linii nr 25 również do Opoczna. Nowe pociągi będą obsługiwały również obecne trasy ŁKA do Skierniewic, Sieradza, Kutna, Łowicza, na których zwiększona zostanie liczba połączeń- powiedział Witold Stępień, marszałek województwa łódzkiego.

Dostawca pojazdów został wybrany na podstawie czterech kryteriów przetargowych: cena pojazdów, koszt utrzymania, współczynnik efektywności kosztowej i liczba siedzeń stałych. Wartość zamówienia to niemal 267 milionów złotych brutto. Łódzka Kolej Aglomeracyjna uzyskała dofinansowanie na realizację projektu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego w kwocie ponad 182 milionów złotych.

Konferencja prasowa: Janusz Malinowski – członek zarządu ŁKA, Witold Stępień – marszałek województwa łódzkiego, Monika Bąk – dyrektor ds. inwestycji ŁKA.
Komentarzy: 1

Twój adres nie zostanie nigdzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone gwiazdką *