Piotrków TrybunalskiWażne wiadomościWydarzenia

Kwietna łąka przy Focusie

W pobliżu Focus Mall od ulicy Zamenhofa, na specjalnie przygotowanym terenie powstała łąka kwietna o powierzchni 500 m2. Jest to kolejne działanie galerii na rzecz wspierania bioróżnorodności w Piotrkowie. Poza widokiem, który cieszy oko żywymi, kolorowymi barwami kwiatów, łąka pełni ważną rolę w dbaniu o lokalne środowisko. Łąki kwietne to nowy trend w miastach, które troszczą się o zrównoważony rozwój miejskiego ekosystemu.

Łąka kwietna, która powstała na terenie należącym do galerii od strony ul. Zamenhofa, ma powierzchnię 500 m2 i zastąpiła dawny tradycyjny trawnik. Spełnia ona wiele ważnych funkcji, które mają znaczenie dla rozwoju bioróżnorodności w mieście. Łąka łączy walory estetyczne i użytkowe. Oprócz pięknych kolorów i zapachów stanowi ważne miejsce, które daje pożywienie i schronienie dla pożytecznych owadów, takich jak pszczoły miodne oraz dzicy zapylacze – trzmiele, motyce, pszczoły samotnice i wiele innych gatunków, w tym także ptaków i małych ssaków. Nie wymaga też częstego koszenia, 1-2 razy w ciągu roku zupełnie wystarcza, przez co ogranicza hałas i emisje spalin do środowiska. Łąka to także oszczędność wody, nie trzeba jej podlewać, ze względu na to, że korzenie zastosowanych roślin sięgają nawet 25 razy głębiej niż trawa.

Wśród posianych kwiatów znajduje się całe bogactwo łąk, w sumie znajdziemy tu 34 gatunki roślin. Są wśród nich jednoroczne (35%), takie jak m.in.: kąkol polny, lnica marokańska, chaber bławatek, mak polny, maczek kalifornijski, len wielkokwiatowy, czy czarnuszka damasceńska oraz wieloletnie (65%): dzwonek rozpierzchły, cykoria podróżnik, chaber łąkowy, krwawnik pospolity, goździk kropkowany, orlik pospolity, przytulia biała, szałwia łąkowa czy babka lancetowata.

Cieszymy się, że możemy przyczynić się do dbania o nasze miasto troszcząc się o lokalny ekosystem. Łąka kwietna to jedno z licznych działań Focus Mall na rzecz bioróżnorodności w Piotrkowie. Na dachu naszego centrum znajduje się pasieka składająca się z 5 uli, zaś blisko 9,5 tys. m2. powierzchni pokrywają rozchodniki. Co roku zbieramy własny miód, o unikalnym składzie i smaku, który jest dostępny dla klientów galerii. – mówi Olga Wiernicka z galerii Focus Mall.

Galeria prowadzi szeroko zakrojone działania w ramach dbania o zrównoważony rozwój. W lutym tego roku wprowadzony został pełen system segregacji 5-frakcyjnej, a docelowo do roku 2025 odpady z galerii nie będą trafiać na wysypiska. Części wspólne galerii są zasilane w 100% energią odnawialną. Jeszcze w tym roku w otoczeniu galerii zamontowane zostaną specjalne budki lęgowe dla ptaków.

4.5 2 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!
%d bloggers like this: