CzarnocinGminyGrabicaMoszczenicaWażne wiadomościWydarzenia

Komisja Europejska znosi czerwoną strefę w powiecie

Decyzją Komisji Europejskiej zniesiona zostaje czerwona strefa ASF w powiecie piotrkowskim. Decyzja wchodzi w życie 23 października. – Jest to informacja dobra zwłaszcza dla rolników, ale także dla inspekcji weterynarii, bo oznacza to całkowitą zmianę zadań którymi musimy się zajmować. Jednak należy pamiętać, że cały czas jest to strefa z ograniczeniami, i w dalszym ciągu wirus jest w pobliżu, więc należy uważać i zachowywać wszystkie zalecenia dotyczące bioasekuracji. – powiedział portalowi Piotrkowaki24.pl Powiatowy Lekarz Weterynarii Konrad Dereń.

To dobra wiadomość dla producentów trzody chlewnej z regionu. O północy z 22 na 23 października znikają niemal wszystkie ograniczenia dla hodowców trzody chlewnej, które obowiązywały do tej pory w trzech gminach Powiatu Piotrkowskiego: Grabicy, Moszczenicy i Czarnocinie. Decyzją Komisji Europejskiej przywraca tzw. niebieską strefę. Jest ona znacznie łagodniejsza w obostrzeniach, pozwala rolnikom na w miarę swobodną produkcję żywca. Między innymi w tej sprawie przedstawiciele rolników rozmawiali ze starostą Piotrem Wojtysiakiem. – To dobra wiadomość dla rolników ziemi piotrkowskiej. Wspólnie z hodowcami trzody chlewnej od dawna walczyliśmy o powodzenie w tej sprawie. Teraz czekamy na ustabilizowanie cen żywca, bo produkcja od dawna jest nieopłacalna. Wielu rolników dopłaca do hodowli, są też tacy którzy zawiesili działalność. Między innymi te tematy poruszymy podczas Forum Rolników które odbędzie się już niebawem w Wolborzu. Mamy nadzieję, że podczas tego spotkania przedstawiciele ministerstwa rolnictwa odpowiedzą na pytanie co dalej z hodowlą trzody chlewnej w Polsce. – powiedział starosta Piotr Wojtysiak.

Zadowolony z decyzji KE jest także Krzysztof Kuliński, wójt Gminy Grabica. – To jest zasługa służb weterynaryjnych a także rolników którzy zastosowali się do wszystkich wytycznych. Myślę, że wspólne zabiegi samorządowców i producentów trzody chlewnej by powrócić do normalności przyniosły efekt. Wprawdzie pozostajemy w niebieskiej strefie, bo należy przypomnieć że nie wracamy do białej, ale na pewno będzie łatwiej. Mam nadzieję, że także ceny wrócą na normalny poziom. Oczywiście inną sprawą jest sytuacja na rynku wieprzowiny gdzie ceny są tragicznie niskie, a opłacalność jest praktycznie zerowa, bo w tym momencie rolnicy muszą dokładać do interesu ogromne pieniądze. – powiedział w rozmowie z nami wójt Krzysztof Kuliński. – Jeśli zaś chodzi o organizację Forum Rolniczego w Wolborzu, to każde takie spotkanie wnosi coś dobrego. To okazja do tego by wymienić doświadczenia i porozmawiać o tym jaka sytuacja panuje na rynku. To także możliwość przekazania szerszej grupie odbiorców nowości dotyczących na przykład hodowli trzody chlewnej. – dodał wójt Kuliński.

Swojego zadowolenia nie kryje również Janusz Terka z „Solidarności” RI – Dziś dotarła do nas dobra informacja, że od jutra zniesiona będzie czerwona strefa w 3 powiatach województwa. W naszej ocenie nie było podstaw do tego żeby strefa czerwona nadal obejmowała nasze tereny. Czerwona strefa w znaczący sposób ograniczyła hodowlę zwierząt, a ci którzy zajmują się produkcją trzody chlewnej na terenach objętych obostrzeniami, mają bardzo duże problemy. Przede wszystkim niska cena zbytu, a wszystko praktycznie drożeje. Mamy bardzo duże podwyżki cen energii, ale jeżeli chodzi o cenę żywca wieprzowego, to cena spada. – mówi Janusz Terka lider piotrkowskiej Solidarności RI.

5 1 vote
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!
%d bloggers like this: