Piotrków TrybunalskiWydarzenia

KANGUR na piotrkowskiej porodówce

W Powiatowym Centrum Matki i Dziecka w Piotrkowie Trybunalskim na Roosevelta, odbyło pierwsze kangurowanie noworodka.

Kangur w PCMD na Roosevelta to fotel wielozadaniowy. Trzy takie specjalistyczne Kangury, powiatowy szpital otrzymał od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jako kolejny dar z ostatniej styczniowego finału akcji. Fotele znajdują się na oddziale noworodkowym w specjalnie wydzielonych miejscach. Rodzice korzystając z tej możliwości dają dzieciom ciepło swych ramion od pierwszego dnia. Dzięki kangurowaniu w szpitalu, dziecko tuż po urodzeniu czuje się bezpiecznie w nowym środowisku. Istotną rolę odgrywa ono w pierwszych 24 miesiącach życia dziecka, ważne jest przede wszystkim dla noworodków w celach adaptacyjnych.

Jedak najistotniejszy moment dla kangurowania to ten, po cięciu cesarskim, kiedy mama jeszcze nie może sama zająć się dzieckiem. Do czasu pełnej sprawności młodej mamy po porodzie, ojciec dziecka w wygodny sposób spędza czas z maleństwem w fotelu, przytula je, ogrzewa swoją temperaturą, dodatkowo wprowadzając fotel w ruch, kołyszą się razem w objęciach. Dziecko czując znajomy głos i zapach odczuwa bezpieczeństwo i spokój.

Kangurowanie można rozpocząć tuż po urodzeniu dziecka o ile nie ma przeciwwskazań medycznych. Kangurowanie wcześniaków w szpitalu przebiega pod kierunkiem personelu medycznego. To on ocenia, czy stan zdrowia dziecka na to pozwala. Wcześniak podczas kangurowania szybciej dochodzi do siebie, dlatego po wyjściu ze szpitala takie działania należy kontynuować. Należy kangurować tak często jak to tylko możliwe. Skraca się ewentualny czas pobytu w szpitalu. Mamy, które w pierwszych dobach mają zmniejszoną laktację dzięki kangurowaniu skracają ten czas, a karmienie piersią odbywa się bez problemów.

Kangurowanie polega na odpowiednim trzymaniu dziecka – klatką piersiową dziecka do klatki piersiowej bliskiej osoby (ciało do ciała). Podczas kangurowania dziecko słyszy bicie serca osoby, do której się przytula, jest delikatnie kołysane ruchami oddychania, rozpoznaje znane mu zapachy i jest ogrzewane naturalnym ciepłem ciała.

Prawie każdy spokrewniony z noworodkiem może kangurować – mama, tata, rodzeństwo, dziadkowie, czasem nawet rodzic zastępczy. W warunkach szpitalnych z reguły kangurują matki i ojcowie, a po wyjściu ze szpitala pozostali członkowie rodziny.

W Polsce ta metoda wspierania adaptacji i rozwoju dziecka jest mało popularna, w Powiatowym Centrum Matki i Dziecka w Piotrkowie Trybunalskim – Rekomendujemy ją i uczymy jak pomagać dziecku w adaptacji zapewnia Eliza Bartkowska dyrektor PCMD w Piotrkowie Trybunalskim

 

0 0 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!