reklama
GminyGrabicaWażne wiadomościWydarzenia

Kamocin: Tradycyjne kiszenia kapusty

Kapusta to według wielu najzdrowsze polskie warzywo. W dawnych czasach nie wyobrażano sobie by jesienią, zimą czy wczesną wiosną zabrakło jej na stołach. Nic więc dziwnego, że doczekała się tradycyjnych obrządków z nią związanych.

Tradycyjne kiszenie kapusty było kiedyś ważnym, a wręcz rytualnym wydarzeniem. Wspólna praca bardzo zbliżała ludzi i była też okazją do towarzyskiego spotkania. Aby tradycji stało się zadość Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Grabica „NASZA ZIEMIA PIOTRKOWSKA – GRABICA”, we współpracy z Wójtem Gminy Grabica oraz Kołem Gospodyń Wiejskich z Kamocina zaprosiło przedstawicieli wszystkich organizacji społecznych do sali OSP w Kamocinie na wydarzenie ukazujące obyczaj kiszenia kapusty w ramach projektu pn. „Organizacja imprez integrujących społeczność Gminy Grabica tj. imprezy pn. ożywiamy tradycję – kiszenie kapusty”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej.

Kapustę, którą podarowała lokalna producentka warzyw Agnieszka Sudra, przedstawicielki Kół Gospodyń Wiejskich poszatkowały, wrzucały warstwami do beczki, doprawiały, a chłopcy z zespołu „Choberki” deptali ją co sił w nogach. Po zakończeniu prac, gospodynie z Kamocina częstowały wszystkich smakołykami przygotowanymi m. in. tego warzywa, przy których śpiewano i biesiadowano.

W sobotni wieczór 18 września, odbył się także nietypowy pokaz mody, podczas, którego widzowie mogli się przekonać, iż z kapusty również można wykonać piękny strój. Uczestniczki pokazu zaprezentowały kreatywny szyk, który podziwiali druhowie z jednostek OSP. Imprezie towarzyszyła prezentacja tańców ludowych w wykonaniu folklorystycznej grupy „Choberki” oraz muzyka wykonywana przez Młodzieżową Orkiestrę Dętą Gminy Grabica.

To wspaniałe wydarzenie miało przede wszystkim na celu promocję i utrwalanie zwyczaju kiszenia kapusty, a także kultywowanie tradycji folklorystycznych i biesiadnych. Było również okazją pokazania dobrej współpracy Wójta Gminy Grabica z organizacjami społecznymi z terenu Gminy Grabica.

0 0 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!