GminyWażne wiadomościWolbórzWydarzenia

Kaczka po staropolsku nadziewana jabłkami – hitem jarmarku wielkanocnego w Hotelu Górskim

Magdalena Wnukiewicz z KGW w Wolborzu obroniła zeszłoroczny tytuł i zdobyła I miejsce w konkursie „Wielkanocne smaki ziemi piotrkowskiej”. Tym razem podniebienia jury i gości jarmarku pieściła staropolska kaczka nadziewana jabłkami, podana z puree z batata, burakami z żurawiną, kluskami śląskimi i pietruszką glazurowaną w miodzie. I choć święta Zmartwychwstania Pańskiego dopiero za dwa tygodnie, to uczestnicy Jarmarku Wielkanocnego kulinarną próbę mają już za sobą. Swoje najlepsze tradycyjne świąteczne potrawy zaprezentowało w Hotelu Górski w Proszeniu 10 kół gospodyń wiejskich, które zgłosiły je do powiatowego konkursu Wielkanocne Smaki Ziemi Piotrkowskiej.

Zwycięską okazała się wspomniana staropolska kaczka nadziewana jabłkami, którą KGW w Wolborzu serwowało z puree z batata, buraków z żurawiną, kluskami śląskimi i pieczoną w miodzie pietruszką. – Ten przepis jest w mojej rodzinie od bardzo dawna. Cieszę się, że kolejny raz moje danie najbardziej smakowało jurorom. W zeszłym roku zaprezentowałam przepis mojej prababci na roladę z białej kiełbasy nadziewaną jajem z żurem podkręconym boczkiem, w tym roku to była staropolska kaczka z jabłkami, zobaczymy co przygotuję za rok – mówiła z uśmiechem Magdalena Wnukiewicz.

II miejsce jury przyznało KGW w Goleszach Dużych za przepiórkę w boczku faszerowaną jajkami i podaną z ziemniakami w ziołach z sosem chrzanowym. Ostatni stopień na podium zajęło KGW w Bagnie i Sołectwo Kafar za pasztet z żurawiną i białą kiełbasę zapiekaną z chrzanem.

Oprócz nagród, które wręczali starosta powiatu piotrkowskiego Piotr Wojtysiak, wicewojewoda Marek Mazur, Przewodniczący Rady Powiatu Piotrkowskiego Bernard Matyszewski oraz burmistrz Wolborza Andrzej Jaros, wyróżniono gospodynie z Longinówki i Rękoraja.

Podziękowania za udział w Jarmarku odebrały także KGW w Podlubień, KGW w Paskrzynie, KGW Żądło, KGW w Stobnicy i KGW w Tomawie.

5 1 vote
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!