GminyGorzkowiceKulturaWażne wiadomościWydarzenia

Jubileusz 100-lecia Gminnej Orkiestry Dętej Gorzkowice

W sobotę 20 listopada 2021r. w Gorzkowicach świętowano 100-lecia powstania Gminnej Orkiestry Dętej Gorzkowice. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w kościele parafialnym p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gorzkowicach, następnie odbył się koncert. Uroczystą galę poprowadziła Magdalena Łuczak, która przypomniała historię jednej z najdłużej działających w naszym regionie orkiestr dętych.

Gminna Orkiestra Dęta Gorzkowice powstała w 1921 roku. Pierwszy jej występ w 1932 r. uświetnił otwarcie świetlicy Stowarzyszenia Młodzieży Polskiej. W czasie okupacji, orkiestra zawiesiła swoją działalność. Wznowiła ją w1946 roku, biorąc udział głownie w wydarzeniach kościelnych. Jednym z pierwszych większych sukcesów było zajęcie I miejsca w Wojewódzkim Przeglądzie Orkiestr Dętych w 1982 roku, w 1985 r. ponownie zajęła najwyższe podium. 1995 rok to reorganizacja i nabór do składu orkiestry pod batutą Kazimierza Kisiela. Nowy okres działalności rozpoczął się w 2010 r. Dyrygent Tomasz Kozubowicz wprowadził innowacyjne rozwiązania, nowy repertuar i metody pracy, które realizuje do dziś. Aktualnie orkiestra na stałe wpisała się w życie społeczno – kulturalne gminy i regionu. Swoją obecnością uświetnia uroczystości kościelne i państwowe. Uczestniczy w konkursach, przeglądach, festiwalach i korowodach na szczeblu gminnym, powiatowym, wojewódzkim, ogólnopolskim i międzynarodowym. Cyklicznie organizuje Koncerty Noworoczne i okazjonalne. Orkiestra  promuje naszą gminę we wszystkich ważnych uroczystościach. Choć to już 100 lat grupy, to zespół ciągle gromadzi ludzi młodych, pełnych energii i zarażających entuzjazmem. Gminna Orkiestra Dęta Gorzkowice obecnie liczy 47 muzyków z prezesem Markiem Orłowskim i dyrygentem Tomaszem Kozubowiczem.

Podczas uroczystości wójt gminy Gorzkowice Alojzy Włodarczyk i przewodnicząca Rady Gminy Aneta Karbowiak wręczyli tytuł „Zasłużony dla Gminy Gorzkowice”. Przewodnicząca Rady Gminy odczytała uchwałę w sprawie nadania tytułu, która została podjęta na XXVII Sesji Rady Gminy 9 czerwca 2021r. – Jesteśmy dumni, że Gminna Orkiestra Dęta zapisuje wspaniałą kartę historii Gminy Gorzkowice. Dostojnej Jubilatce i jej wspaniałym Muzykom składamy najlepsze życzenia dalszych sukcesów, jednocześnie dziękując za aktywny udział w życiu kulturalnym oraz godne reprezentowanie naszej gminy, również poza jej granicami – powiedział wójt Alojzy Włodarczyk. Życzenia dla orkiestry składali też licznie przybyli zaproszeni goście z województwa, powiatu, sąsiednich gmin. Po zakończeniu gratulacji rozpoczęła się dalsza część koncertu. Zabrzmiały utwory m.in.: Rzuć to wszystko co złe, Ale jazz, Sofia, Niebo z moich stron, Thank You For The Music i wiele innych.

Na zakończenie oficjalnej części obchodów uroczystości, członkowie orkiestry podziękowali również osobom, które przyczyniają się do jej rozwoju, wręczając im statuetki.

Jubileusz 100-lecia gorzkowickiej orkiestry pozwolił podsumować jej dotychczasową działalność, ale przede wszystkim docenić tych, którzy na przestrzeni dekad tworzyli kulturę regionu, wkładając w to wiele zaangażowania i serca.

0 0 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!