Piotrków TrybunalskiWydarzenia

Dlaczego nowe rondo wzbudza aż tyle emocji? „Jeśli ktoś nie znalazł prawa jazdy w czipsach…”

Nim dobiegła końca budowa nowego ronda, piotrkowski internet aż kipiał od negatywnych komentarzy związanych z nowym skrzyżowaniem. Wielu kierowców zastanawiało się, jaką organizację ruchu na nim zaplanowano. Na etapie projektowania podobno pojawiały się głosy mówiące o tym, by wlot w ulicę Dmowskiego miał dwa pasy. Jednak ten pomysł jak pokazało życie upadł. Dwa pasy zapewne ułatwiłby życie, ale jeden to nie zbrodnia, a kierowca znający przepisy ruchu drogowego, nie powinien mieć kłopotu z poruszaniem się po nowym rondzie. Wśród kierowców potrzeba jedynie więcej życzliwości a mniej nerwów i pokazywania środkowego palca. Jeszcze jedno pytanie: jaką „fantazją” musiał wykazać się kierowca osobowego mercedesa, który na nowym skrzyżowaniu pojechał pod prąd?

Oficjalnie z nowego skrzyżowana w pełni korzystać można od początku zeszłego tygodnia. Niektórzy mówili nawet, że oddano właśnie do użytku najważniejszą drogową inwestycję w 2019 roku. Jednak zanim dobiegła końca, internet aż kipiał od negatywnych komentarzy związanych z nowym skrzyżowaniem. Niektórzy pokusili się nawet o grafiki wykonane „w paincie” by rozważać jak poruszać się po tym skrzyżowaniu. „Powie mi ktoś jak, zgodnie z przepisami, wyjechać przy takim oznaczeniu z Dmowskiego (jadąc od strony giełdy) w kierunku Armii Krajowej?” dopytywał tydzień przed zakończeniem prac jeden z internautów. Oddanie ronda do użytku wcale nie ostudziło emocji. Wprost przeciwnie – dyskusja nabrała rumieńców, bo włączyli się w nią piotrkowscy radni, składając jedna po drugiej interpelacje w tej sprawie. Ale zapytaliśmy niektórych piotrkowskich kierowców jak oceniają organizację ruchu. Pierwszy z nich, pan Marcin na nowym skrzyżowaniu nie zostawia suchej nitki: – Czy w tym mieście wszystko musi być zrobiona na opak? Dlaczego nikt nie pomyślał o tym by najpierw przeprowadzić konsultacje społeczne a dopiero potem budować. Są dwie duże grupy na facebooku, wystarczyło „wrzucić” projekt organizacji ruchu i poczekać na komentarze kierowców. Wydano około 9 milionów złotych na inwestycję która miała usprawnić ruch, a w godzinach szczytu komunikacyjnego, ruch będzie się blokować przy wyjeździe na Dmowskiego, bo trzeba przepuścić kierowców z prawej strony. Przy dużym natężeniu może to trwać dosyć długo. Dlaczego nikt nie pomyślał o tym, by wybudować w tym miejscu dwa pasy wyjazdu z ronda? Przecież miejsca jest dużo! – dopytuje nasz rozmówca. – Moim zdaniem wystarczyło zastosować podobnie rozwiązania jak te na rondzie turbinowym u zbiegu Kopernika i Sulejowskiej i byłoby to znacznie lepsze rozwiązanie niż to zastosowane tutaj.

Z kolei pan Piotr, nie jest krytyczny w swojej ocenie, a winę widzi raczej w kierowcach. – Uważam, że rondo jest dobrze oznakowane. Jeśli patrzy się na znaki pionowe, oznakowanie poziome na jezdni, oraz pamięta się o tym, że trzeba zająć odpowiedni pas przed wjazdem na rondo, nie będzie żadnego problemu z opuszczeniem go tak jak chcemy – jednocześnie robiąc to bezpiecznie. Nie rozumiem też, czemu niektórzy kierowcy mają taki wielki problem z linią ciągłą jednostronnie przekraczalną (jadąc od AK w Dmowskiego), wystarczy zachować zasadę prawej dłoni/strony, i ustąpić pierwszeństwa kierowcy jadącemu po prawo. Generalnie, jeśli ktoś nie znalazł prawa jazdy w czipsach, i choć trochę patrzy i myśli, a nie jeździ na pamięć, nie powinien mieć żadnego problemu z przejazdem przez to skrzyżowanie – mówi pan Piotr.

Sprawie, oprócz internautów zaczęli się przyglądać niektórzy piotrkowscy radni – Marlena Wężyk-Głowacka oraz Jan Dziemdziona, o czym poinformowali na swoich facebookowych profilach. Radny Dziemdziora pisze list do prezydenta Chojniaka:

Grafika: Patryk Wacławiak

Po oddaniu do użytku ronda przy zbiegu ul. Dmowskiego, Żelaznej, Górnej i Armii Krajowej i rozgorzała wśród uczestników ruchu drogowego dyskusja na temat racjonalności przyjętych rozwiązań.

W bezpośrednich rozmowach a także na forach internetowych przeważa opinia, że należy linie znaków poziomych przemalować w spiralę i wówczas będzie można bezkolizyjnie zjechać z ronda i tym samym zmniejszy się ilość sytuacji, które mogą prowadzić do powstawania zdarzeń drogowych.

W tym stanie wnoszę aby Pan Prezydent spowodował w trybie pilnym przemalowanie linii na tym rondzie.

I dołącza infografikę stworzoną przez jednego z forumowiczów grupy „Piotrków Trybunalski – mieszkańcy” Patryka Wacławiaka. Radna Marlena Wężyk-Głowacka w swojej interpelacji powołuje się na tą samą infografikę znalezioną w sieci.

0 0 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Artek
Artek
4 listopada, 2019 17:30

Gamonie nie wjadą na to rondo bo bedzie zaraz bummmmmmmmmmmmmmmm,

Polecamy

Back to top button
1
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!