GminyRęcznoWażne wiadomościWydarzenia

Jakie inwestycje zrealizowano w gminie Ręczno w 2023 roku?

Gmina Ręczno podsumowała zeszłoroczne inwestycje zrealizowane na terenie gminy.

Wśród nich jest między innymi modernizacja biologicznej oczyszczalni ścieków Ręczno-Nowinki. Inwestycje ta stanowi kolejny etap porządkowania gospodarki wodno-ściekowej na terenie gminy Ręczno. Urząd na ten cel pozyskał prawie 5 milionów złotych.

Ponadto zmodernizowane zostało ujęcie wody w Ręcznie. Inwestycja polegała na wymianie sieci wodociągowej w miejscowości Ręczno, na ul Przedborskiej i ul Głównej. Wymieniono ponad 2 km rur.

Urząd realizował wiele inwestycji drogowych na terenie gminy. To między innymi prace w miejscowości Łęki Królewskie, Nowinki, Stobnica, Bąkowa Góra i Kolonia Ręczno.

Gmina realizowała także program modernizacji oświetlenia ulicznego. Inwestycja polegała na wymianie wszystkich punktów oświetleniowych na terenie gminy, na nowoczesne oprawy ledowe. Modernizacja pozwoli nie tylko na poprawę jakości oświetlenia, ale także pozwoli zmniejszyć koszty energii elektrycznej. W sumie wymienionych zostało ponad pół tysiąca opraw.

Urząd gminy cały czas poprawia park maszyn wykorzystywany do codziennych prac. To między innymi zakup kosiarki bijakowej, dzięki której urząd nie będzie musiał zlecać koszenia traw firmom zewnętrznym.

Gmina także ze swojego budżetu współfinansowała nowy wóz strażacki dla jednostki OSP w Ręcznie. Urząd na ten cel przeznaczył aż 650 000 zł.

Kolejna inwestycja w ekologię na terenie gminy Ręczno, to renowacja stawu w Majkowicach. Umocniono i ujednolicono linię brzegową akwenu. Wyczyszczono także dno zbiornika.

Gmina wyremontowała także z salę ślubów w Urzędzie Stanu Cywilnego. To miejsce po ponad 25 latach doczekało się ogromnej metamorfozy, zyskując nowoczesny wygląd, a tym samym podnosząc jakość i komfort obsługi mieszkańców.

Urząd cały czas inwestuje odnawialne źródła energii, dlatego na terenie gminy prowadzony był program instalacji paneli fotowoltaicznych na budynkach użyteczności publicznej. W ramach projektu zainstalowano solary na sali Wspólny Dom oraz na Szkole Podstawowej.

Samorząd gminny cały czas inwestuje w system informatyczny urzędu. W związku ze zmianą przepisów, urząd zakupił i wdrożył oprogramowanie służące do szyfrowania poczty elektronicznej.

Decyzją wójta przebudowywane są także drogi dojazdowe do pól w miejscowości Stobnica – Stobnica Piła. Ta inwestycja polegała na wykonaniu miejscowych poszerzeń, nowej podbudowy drogi oraz nawierzchni z kruszywa łamanego a także budowę poboczy gruntowych. Wyremontowany odcinek drogi to blisko 9 km.

Urząd regularnie inwestuje także w młodzież zamieszkującą na terenie różnych miejscowości w gminie. W związku z tym, wybudowano park sensoryczny. Jest on podzielony na strefy: dotykową, zapachową, słuchową, wzrokową i dźwiękową. Jedną z atrakcji jest nawierzchnia bosych stóp, na której znajdują się między innymi kora drzew, plastry cienkich pieńków, szyszki sosnowe. Powstało również miejsce na ognisko, kładka oraz altana wraz z meblami. Posadzono także wiele roślin, które dobrane zostały tak aby jak najintensywniej wpływały na zmysł słuchu i węchu.

Gmina Ręczno realizowała cztery projekty programu „Sołectwo na Plus”. W ramach tego zadania, wykonano między innymi zakup urządzeń siłowni zewnętrznej w sołectwie Paskrzyn, zakup stołów i krzeseł dla sołectwa Bąkowa Góra, doposażono w świetlicę wiejską w miejscowości Kolonia Ręczno, a także doposażono pomieszczenia przy OSP w Ręcznie.

Władze samorządu mają plany także na inwestycje w 2024 roku. To między innymi pozyskanie środków finansowych przeznaczonych na remont organów kościelnych w Bąkowej Górze, renowacji wnętrza kościoła w Ręcznie, a także zmodernizować budynek szkoły podstawowej w Stobnicy. Samorząd gminny planuje także budowę Centrum Kultury i Integracji Społecznej w miejscowości Majkowice oraz remont i przebudowę stawu „Moczydeł” i infrastruktury drogowej na terenie gminy Ręczno.

Cały czas zrealizowane będą kolejne zadania w programie „Sołectwo na Plus”. To między innymi wymiana stolarki okiennej i drzwiowej w sołectwie Kolonia Ręczno, zakup stołów i krzeseł dla sołectwa Nowinki, doposażenie kuchni, zakup namiotu grilla i obrusów dla sołectwa Stobnica – Piła a także modernizacja drogi w sołectwie Zbyłowice.

5 2 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!