Artykuł partnerskiArtykuły SponsorowaneKulturaNadchodzące wydarzenia

Jak skompletować odpowiedni sprzęt barmański do domowego baru?

Zdarzają się sytuacje, gdy nie człowiek nie ma ochoty wychodzić z domu na drinka lub po prostu chciałbym go skomponować sam, według swojego smaku i gustu. Warto zatem pomyśleć o domowym barze, który będzie dobrym rozwiązaniem dla kogoś, kto chciałby spróbować się w roli barmana lub preferuje picie drinka w domowym zakątku.

Najważniejszą rzeczą shaker

Każda osoba chcąca robić drinki w domowym zaciszu zadaje sobie na początek pytanie jak skompletować odpowiedni sprzęt barmański do domowego baru i na co najbardziej zwrócić uwagę. Prawdziwym artefaktem każdego barmana jest shaker. To narzędzie pozwala łączyć wlane do niego składniki poprzez potrząsanie, a także może chłodzić i odcedzać napój. Bez niego bardzo trudno zrobić dobrego drinka. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów shakera, takich jak na przykład:

– Boston Shaker, czyli dwuczęściowe narzędzie wykonane ze stali nierdzewnej, które jest najczęściej wybieranym shakerem przez profesjonalnych barmanów. Całość wieńczy szklana szklanica o pojemności 450 ml. W samym kubku może zmieścić się 800 ml napoju.

– Shaker paryski to również dwuczęściowe narzędzie, tylko że wykonane z metalu, przez co zapewnia to łatwiejsze chłodzenie napoju, a stukanie kostek lodu o metalowe ścianki pozwala poczuć się jak w prawdziwym barze.

– Coobler Shaker, czyli trzyczęściowy shaker, który składa się z kubka, przykrywki, a także sitka. Zaletą takiego shakera jest właśnie sitko, dzięki któremu nie trzeba martwić się o odcedzanie napoju podczas przelewania drinka do szkła. To narzędzie jest także łatwe do kontroli podczas potrząsania, dlatego też jest ono rekomendowane dla początkujących barmanów. 

Sito barmańskie

Innym ważnym elementem w domowym barze będzie sito barowe, znane inaczej jako sito koktajlowe. To narzędzie służy do oddzielenia napoju podczas przelewania do szła od różnych części owoców, lodu czy ziół, dzięki czemu na koniec pozostaje sam drink, bez innych niepotrzebnych składników. Sita barmańskie dostępne są w różnych rozmiarach oraz kształtach. Warto dobrać je do już zakupionego shakera.

Łyżka barmańska

Kolejnym ważnym narzędziem w zestawie domowego barmana będzie łyżka barmańska. Służy ona do mieszania składników w szklanicy lub już bezpośrednio po przelaniu do szkła. Łyżka ma specjalną spiralną budowę, dzięki czemu warstwy koktajlu się nie mieszają. Dodatkowo ma też funkcję miarki, przez co możliwe jest odmierzenie małych składników, jak na przykład syrop. Łyżka barowa jest charakterystycznie długa, dzięki czemu pozwala mieszać napój w wysokim szkle. Do tego wykonana jest ze stali nierdzewnej, co powoduje, że jest bardzo trwałym narzędziem.

Moździerz, miarka i inne ważne rzeczy

Shaker, sito i łyżka to nie wszystko. Istnieje jeszcze sporo innych narzędzi, które ułatwiają robienie drinków i bez których taki proces nie może się obejść.

  • moździerz to element, dzięki któremu można rozgniatać składniki przyrządzanego koktajlu, takie jak cytrusy czy zioła,
  • miarka, inaczej zwana jiggerem, pozwala precyzyjnie odmierzyć i dobrać składniki koktajlu, bez tego urządzenia trudno jest zrobić drink ściśle według jakiegoś przepisu,
  • nalewak to urządzenie za pomocą którego jest się w stanie dokładnie nalać napój bez strachu przed rozlaniem poza szkło,
  • szczypce do lodu pozwalają na odpowiednia higienę w pracy w nakładaniu lodu, który jest składnikiem większości koktajli,
  • szklanica to narzędzie, które znajduje się w większości shakerów. Jeśli jednak nie ma jej w zaopatrzeniu, bardzo przyda się w mieszaniu składników tuż przed przelaniem ich do szkła,
  • wyciskacz do cytrusów pozwoli na łatwe dodanie owoców cytrusowych do drinka.

Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem Craftbar.shop oferującym profesjonalny sprzęt barmański.

5 2 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!