SulejówWydarzenia

I święto chleba w Kłudzicach

To była prawdziwa gratka dla wszystkich smakoszy! Po raz pierwszy w Kłudzicach zorganizowano Święto Chleba. Impreza ma szansę na stałe zagościć w kalendarzu gminy Sulejów. Kto nie był w sobotę w Kłudzicach niech żałuje i już rezerwuje sobie termin na przyszłoroczne święto.

Impreza została zorganizowana dzięki pasji i zaangażowaniu sołtys Kłudzic. Potrzebne fundusze pozyskano z Centrum Opus. Dzięki temu zakupiono profesjonalny piec do wypieku chleba i pizzy. Każdy kto wziął udział w tym wydarzeniu, mógł skosztować prawdziwego, wypiekanego jak dawniej, przez profesjonalnych piekarzy, kłudzickiego chleba. Atrakcją były również podpłomyki, płaskie placki pieczone na żarze, przyrządzone przez… piotrkowskich rycerzy.

– Zawsze chętnie wspieramy wydarzenia, które promują naszą gminę i jednocześnie nawiązują do naszej bogatej historii – mówił burmistrz Sulejowa Wojciech Ostrowski. Kłudzice to wieś z ogromnym potencjałem historyczno-przyrodniczym. To dawna osada młynarska. Prężnie działające młyny – Wandelta, Manteya – sprawiły, że w Kłudzicach w niemal każdym domostwie wypiekano chleb.

Ale wypieki to nie jedyne atrakcje sobotniego święta. Obejrzeć można było również wystawę zdjęć pt. „Kłudzice i mieszkańcy na starej fotografii.” Wystawa cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców i gości. Wśród nich nie zabrakło przodków rodu Wandeltów – rodziny słynnych młynarzy.

Gratką stał się  również dziennik ocen z nieistniejącej już szkoły w Kłudzicach, który znajduje się w zasobach Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim. Nie zabrakło również konkursów z zagadkami dotyczącymi Kłudzic. W trakcie imprezy przeprowadzono także warsztaty marcepanowe z Muzeum Marcepanów w Piotrkowie Trybunalskim, pokaz pierwszej pomocy Patrolu Przedmedycznego Stowarzyszenia Help z Piotrkowa Trybunalskiego w wykonaniu Przemysława Lenarczyka, skecz w Wiejskiej Chacie i Rzepka od Stowarzyszenia Carpe Diem po Charłupsku. Można było również podziwiać występy zespołów Piliczanie i  Helou, odbyła się loteria fantowa, nie zabrakło dmuchańców, słodkości i dobrej muzyki do tańca.

0 0 vote
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x