Piotrków TrybunalskiWażne wiadomościWydarzenia

Ponad 200-tonowy hiszpański „cukierek” przejedzie przez Piotrków – będą utrudnienia. Sprawdź szczegóły

Największe elementy maszyny TBM (ang. Tunnel Boring Machine), która wydrąży tunel na odcinku drogi ekspresowej S19 Rzeszów Południe – Babica (woj. podkarpackie), przejedzie przez nasz region. Transport na terenie województwa łódzkiego będzie odbywał się zawsze nocą od 15 do 19 listopada. Tarcza w naszym mieście i powiecie będzie przewożona autostradą A1 (ulica Trybunalska) oraz drogą S8. Zestaw przyjedzie autostradą od strony Radomska, na węźle Piotrków Trybunalski – Zachód wjedzie na S8, i ruszy w stronę stolicy. To wyjątkowe przedsięwzięcie pod względem logistycznym i technicznym przygotowywane od wielu miesięcy przez wyspecjalizowane firmy.

Cały transport będzie się składał z czternastu zestawów transportowych podzielonych na trzy konwoje. Do przewozu największych elementów wykorzystane zostaną zestawy o bezprecedensowych wymiarach – szerokość 9 m, długość 74 m i waga ok. 260 ton, co łącznie z ładunkiem wyniesie 500 ton! Będą się składały z ciągnika balastowego ciągnącego zestaw, dwóch wielkich platform i drugiego ciągnika balastowego – pchającego, który będzie zamykał zestaw. Pozostałe transporty (składające się z jednego ciągnika i platformy) będą szerokości od 6 do 8 m i  długości 35-40 m. 

Takie parametry to również wyzwanie dla obiektów drogowych. Cała trasa została zaplanowana, a poszczególne odcinki i obiekty inżynierskie poddane szczegółowym ekspertyzom pod kątem przyjęcia tego niecodziennego transportu.  

Trzeba pamiętać, że obiekty inżynierskie (mosty, wiadukty) pracują. A gdy taki „gigant” wjedzie na jeden z nich, ten musi „odpocząć”, tj. odprężyć się i wrócić do pierwotnego stanu. Eksperci określi ten czas na co najmniej pięć minut. W związku z tym, aby utrzymać odpowiednie przerwy między zestawami, odległości między nimi muszą wynosić co najmniej 850-900 m. To z kolei oznacza, że cały „peleton” będzie liczył ok. 4,5 km długości, czyli czas przejazdu w danym punkcie między pierwszym i ostatnim zestawem będzie wynosił około pół godziny. Transport będzie się poruszał z maksymalną prędkością 10 km/h. Z uwagi na gabaryty i planowaną prędkość jeden przejazd będzie trwał ok. 20-25 dni. Ostatni z transportów dotrze na plac budowy najpóźniej z końcem stycznia przyszłego roku. 

Zobacz relację Radia Opole:

5 4 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
wwww
wwww
14 listopada, 2022 19:17

zestaw omija Piotrków, po ch… wprowadzasz ludzi w błąd w tytule?

www
www
Reply to  wwww
14 listopada, 2022 19:33

Po ch… to krasnal ma brodę, a zestaw będzie jechał ulicą Trybunalską, która jest ulicą Piotrkowa, więc daruj sobie te teksty b….

ina
ina
15 listopada, 2022 15:03

czyli po to budowaliśmy drogi ,żeby było co niszczyć

Polecamy

Back to top button
3
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!