GminyGorzkowiceWażne wiadomościWydarzenia

Gorzkowice: Rozpoczęcie tygodnia patriotycznego

Gorzkowickie obchody 104. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, rozpoczęły się od uroczystego podniesienia flagi na masz przed Urzędem Gminy. Maszt powstał w ramach projektu „Pod Biało-Czerwoną”. Zakup oraz montaż został sfinansowany przez Radę Ministrów.

Głównym celem projektu „Pod Biało-Czerwoną” było zjednoczenie naszego kraju i jego mieszkańców. Honorowanie poległych za wolność i niepodległość naszej ojczyzny, ale także zachęcanie do patriotycznych postaw i dumy z bycia Polakami. W tym podniosłym wydarzeniu brali udział wielu zaproszonych gości. To parlamentarzyści okręgu 10, samorządowcy, przedstawiciele duchowieństwa, służb mundurowych zaproszeni goście: Marszałek Senior Pan Antoni Macierewicz, Poseł na sejm, harcerze, uczniowie okolicznych szkół, ale przede wszystkim mieszkańcy gminy Gorzkowice.

Wszyscy zgromadzeni udali się do budynku Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Gorzkowicach, aby uczestniczyć w koncercie pieśni patriotycznych „Tobie wierni Polsko”, gdzie wspólnie z Zespołem Pieśni i Tańca „Gorzkowice” oraz Kapelą „Fakiry” z Piotrkowa Trybunalskiego śpiewano pieśni patriotyczne. Występy te zostały również wzbogacone recytacją wierszy w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Gorzkowicach.

Od samego rana dało się odczuć odświętną atmosferę. W szkolnym holu zaprezentowana została wystawa „Trudne drogi do wolności”, a hala sportowa została udekorowana motywami patriotycznymi.

Podczas swojego wystąpienia wójt Alojzy Włodarczyk, przypominając trudną drogę do wolności. – To były lata cierpienia, upokorzenia, czas gdy polskie słowa zastępowała rosyjska i niemiecka mowa. Jednak marzenia o wolności w połączeniu z męstwem i wiarą, dały wspaniały owoc – Niepodległą Ojczyznę, Ojczyznę, która była, jest i będzie – powiedział.

– Ten wyjątkowy dzień, który rozpoczął dziś w gminie Gorzkowice „Tydzień Patriotyczny”, połączył wszystkich, którzy wspólnie starali się pokazać, że są Polakami – Patriotami. Wskrzeszony 104 lata temu ogień wolności – Polskość, to nie tylko wydarzenia historyczne, minione dzieje, ale również obecne zachowania i postawy. Miejmy nadzieję, że takie dni jak ten, przyczynią się do tego, by podtrzymywać w młodych ludziach więź z ojczyzną, jej historią, kulturą, sztuką oraz tradycjami – mówił Alojzy Włodarczyk.

Obchody zostały zorganizowane we współpracy Urzędu Gminy Gorzkowice, Biblioteki Publicznej i Domu Kultury Gminy Gorzkowice oraz Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Gorzkowicach.

0 0 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!